Sıralama seçin
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

50 Cent

50 Cent asıl adı Curtis James Jackson olarak bilinen Amerikalı rapçi ve girişimci 6 Temmuz 1975 yılında dünyaya gelmiştir. Fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen 50 Cent, 90’lı yılların başlarında boks sporuna merak salmıştır. Bir yandan farklı ve yasal olmayan işlerle uğraşmaya başlayan 50 Cent kendini içki ve uyuşturucu bataklığının içinde bulur. Doğduğun günden itibaren babasını hiç görmeyen ve tanımayan 50 Cent, uyuşturucu satıcısı olan annesi öldürülene kadar onunla beraber yaşadı. Daha sonra anneannesinin yanında kalmaya başlayan 50 Cent geçimini annesinin mesleğinin sürdürerek sağlamaya başladı. Ve daha 12 yaşındayken yasadışı işlerle uğraştığı için hapse girmiştir.

50 Cent 90’lı yılların ortalarında rap müziği ile ilgilenmeye başladı ve yasadışı yaptığı işlerden yavaş yavaş uzaklaştı. 1996 yılında rap müzik okuyabilmesi için bir kaset veren Run DMC’den Jam Master Jay’le tanıştığında hayatı tamamen değişmiştir. Daha ilk albümünü çıkarmadan 50 Cent’’in hayatının bir parçası haline gelmiştir. Yaşadığı hayatta çok fazla zorluk yaşayan 50 Cent, Manhattan’da bulunan Hit Factory Stüdyolarında bıçaklanmış ve 2000 yılında Queens Jamaica mahallesinde ise bir saldırgan tarafından 9 yerinden silahla vurularak ağır bir şekilde yaralanmıştır. Hayatta kalması mucize olan 50 Cent, albümünü çıkaracak olan bir plak şirketiyle bu olaylar yüzünden anlaşamayıp albümünü çıkaramadı ve yeraltı rap hayatına geri döndü. Ardından bir müzik grubu kuran 50 Cent, ünlü rap sanatçısı Eminem’in bir radyo programında ismini duyurmaya başladı ve şöhreti eline aldı. Daha sonra Eminem 50 Cent ile bir anlaşma yaparak albüm çıkarmasında yardımcı olur. Ve Forbes Dergisi’nde Jay-Z ve Eminem’den sonra üçüncü sırayı eline alır. Daha 21 yaşındayken baba olan 50 Cent, Marquise adını verdiği oğlunu 1996 yılında kucağına almıştır.

Adını dünya çapında altın harflerle yazdırmayı başaran ve büyük bir dinleyici kitlesine sahip olan 50 Cent, 2006 yılında yazmış olduğu kitabı Zengin Ol Ya Da Denerken Öl eserini çıkarmıştır. Büyük beğeni toplayan bu kitap, Aprıl Yayıncılık aracılığı ile yayınlanmıştır.

 

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.