Sıralama seçin
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

A. Antoine

Edebiyat dünyasına sanat kategorisinde eserler kazandıran Antoine, 31 Ocak 1858 yılında dünyaya gelmiştir. Fransız oyuncu ve film yönetmeni Antoine, Fransız tiyatrosunda natüralist bir tiyatro öncüsüdür.

Amatör oyunculuk yaptığı zamanlarda Paris Gaz Şirketi’nde memur olarak görev yapmıştır. Paris’te ki girdiği konservatuvar sınavını kaybeden Antoine, Comedie Francaise’de figüranlık yapmıştır.

Tiyatroculukta ilerleyen oyunculuğu ve başarısı sayesinde birçok ülkede turnelere çıkıp gösteriler yapmıştır. Yapmış olduğu gösteriler sayesinde çoğu ülkede tiyatroculuk konusunda öncü olmuştur.

Antoine daha sonra 1914 yılında İstanbul Belediye Başkanı Cemil Bey tarafından davet edilerek Darülbedayi’yi kurmasını istemiştir. İstanbul’da kısa bir süre kalan Antoine, I. Dünya Savaşı nedeniyle Fransa’ya dönmek zorunda kalmıştır.

Andre Antoine, 1915 ve 1922 yılları arasında natüralist anlayışı ile birçok film yönetmiştir. Daha sonra kariyerine film eleştirmeni olarak devam Antoine, 1928 yılında anılarını yayınlamıştır. Fransız yazar ve eleştirmen Andre Antoine 1943 yılında hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.