Sıralama seçin
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

A. M. Celal Şengör

Ünlü jeolog ve bilim insanı Celal Şengör 24 Mart 1955 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Celal Şengör Rumeli göçmeni zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Liseye kadar olan öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Şengör, lisans öğrenimini State University Of New York At Albany’de jeolog olarak tamamlamıştır. Celal Şengör aynı üniversitesi de yüksek lisansını da tamamlayıp Türkiye’ye geri dönüş yapmıştır.

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi’nde asistan olarak görev yapmaya başlayan Şengör, daha sonra State Üniversity Of New York At Albany’den doktor unvanını almıştır. Celal Şengör 1984 yılında Londra Jeoloji Cemiyeti’nin Başkanlık Ödülü’nü ve TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü almıştır. Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesine tekrar gelen Şengör, burada doçent olmuştur.

Türk akademisyen İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi genel jeoloji anabilim dalında profesörlük unvanını da eline almıştır. Jeoloji alanında birçok başarılı işe imza atan Celal Şengör, pek çok ödüle layık görülmüştür.

Celal Şengör, ileri seviyede İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerine hakimdir. Ayrıca bunun yanında Bilimin Büyüsü adlı kitabında yazarı olan Şengör, bu eserini İnkılap Kitapevi aracılığı ile yayınlamıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.