Sıralama seçin
Toplam 38 ürün görüntüleniyor.

Adalet Ağaoğlu

23 Ekim 1929 yılında Ankara’da dünyaya gelen Adalet Ağaoğlu, dört çocuklu bir ailenin tek kızı olarak dünyaya gelmiştir. İlkokul öğrenimini tamamladıktan sonra ailesi ile birlikte Ankara’nın merkezine yerleşen Ağaoğlu, ortaokul öğrenimini ve lise öğrenimini Ankara’da tamamlamıştır. Lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamlayan Ağaoğlu’nun edebiyata olan ilgisi liseye gittiği yıllarda başlamıştır.

Lise zamanlarında oyun yazarlığına yönelen Ağaoğlu, 1946 yılında yazmış olduğu tiyatro eleştirilerini yayınlayarak adını duyurmuştur. Daha sonra Kaynak Dergisi’nde şiirlerini yayınlayan Ağaoğlu, TRT’de çeşitli görevlerde bulunmuştur. Bir süre Ankara radyosunda çalışan Ağaoğlu, ilk radyo oyunu olan Aşk Şarkısını yazmıştır. Burada çalışırken yanındaki dört arkadaşı ile Ankara’nın ilk özel tiyatrosu olan Meydan Sahnesi’ni kurmuşlardır. Daha sonra Meydan Sahne Dergisini çıkarmıştır. Tiyatro konusunda daha iyi bir alana gelebilmek için Paris’e giden Ağaoğlu, burada tiyatro alanında eğitim almıştır.

Yazmış olduğu tiyatro oyunlarından sonra roman yazmaya yönelen Ağaoğlu, ilk romanı olan Ölmeye Yatmak eserini 1973 yılında yayınlamıştır. Daha sonra Bir Düğün Gecesi ve Hayır adlı eserini yayınlayan Ağaoğlu, bu romanları sayesinde pek çok ödüle layık görülmüştür. Yazarın ikinci romanı olan Fikrimin İnce Gülü adlı eseri ise büyük beğeni toplamıştır. Edebiyat dünyasında öykü kitapları, roman ve deneme yazılarından sonra 1991 yılında oyun yazarlığına geri dönen Ağaoğlu, Çok Uzak Fazla Yakın ile adlı oyununu yayınlamıştır.

Adalet Ağaoğlu, 2018 yılında eşi Halim Ağaoğlu’nu kaybettikten sonra yazım hayatına son verdiğini açıklamıştır. Yazmış olduğu Türkçe roman alanındaki eserleri ile Ağaoğlu’na Boğaziçi Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verilmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.