Sıralama seçin
Toplam 7 ürün görüntüleniyor.

Adonis

Araştırma, İnceleme, Şiir, Eleştiri ve Kuram türleri üzerine eserleri bulunan Adonis, 1 Ocak 1930 yılında Suriye’de Lazkiye’nin Kassabin köyünde Dünya’ya gelmiştir. Kimlikte ki adı Ali Ahmet Said Eşber olan Arap şairi, 14 yaşına kadar burada yaşamıştır.

Eğitim hayatına Tarsus’ta başlayan Adonis, Tarsus’ta ki Fransız Lisesi’nde okumuştur. Daha sonra doğmuş olduğu Lazkiye’de ki devlet okulunu bitirerek Şam Üniversitesini kazanmıştır. Adonis, Suriye’de bulunan Fransız birliklerine karşı gösteriler düzenlemiştir. Bu olaylar esnasında yazmış olduğu ilk şiir eserini yayınlamıştır. Eğitimini devam ettirmiş olduğu Şam Üniversitesi’nde Edebiyat Bölümünü bitiren Adonis akademik hayatına devam edip, Beyrut Saint Joseph Üniversitesi’nde doktorasını tamamlamıştır.

Arap şair, 1961 yılında Lübnan vatandaşlığına geçtikten sonra Adonis ismini almıştır. Yazmış olduğu şiirleri ile Ortadoğu’dan Fas’a kadar bütün şiir sevenleri etkilemiş ve böylelikle adını her yerde duyurmaya başlamıştır. Beyrut’ta çıkan iç savaş sonrasında Adonis Paris’e yerleşme kararı almıştır.

Birçok ödüle layık görülen Arap şairi, şiir dünyasının en önemli ödülü olan Brüksel ödülünü almıştır. Yazmış olduğu şiirleri 10 ayrı dilde farklı ülkelerde yayınlanmıştır. Adını bütün Dünya’da duyurmaya başaran Arap şairi Adonis halen Paris’te yaşamaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.