Sıralama seçin
Toplam 87 ürün görüntüleniyor.
1 2 3

Ahmet Mithat

1844 İstanbul doğumlu olan Ahmet Mithat, İstanbul çarşısı esnafı olan Hacı Süleyman Ağanın oğludur. Yazar eğitim için 1854 yılında Vidin’e gönderildi. Sonrasında ise ailesi ile beraber İstanbul’a dönmüştür. Orada mısır çarşısında bir aktarın yanına çırak olarak verilmiştir.

Daha sonra Mithat Paşanın yanına girerek onunla birlikte Niş’e gitmiştir. Çalışkanlığı ile Mithat Paşanın dikkatini çekmeyi başardığından paşa ona kendi adını verdi. Fransızcasını Niş’te ilerleten yazar Sofya’ya çevirmen olarak gitti. Ahmet Mithat yazın hayatında roman ve hikayeciliği ile öne çıktı. İlk romanlarında batılı yazarların tarzını benimsedi ve halkın anlayacağı bir dil kullandı.

Yazarın yazılarının hepsinde bir ders verme niteliği olduğundan sonunda bir kıssadan hisseye yer verdi. Bazı eserlerinde olağan üstü olaylar örgüsüne de rastlanmıştır. Yazar edebi değeri yüksek eserle yerine öğretici eserler kaleme aldı. Döneminde moda olan birçok edebi akımın etkisinde kalan Ahmet Mithat 28 Aralık 1912’de vefat etti.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.