Sıralama seçin
Toplam 35 ürün görüntüleniyor.
1 2

Ahmet Rasim

1865 İstanbul doğumlu olan Ahmet Rasim, Menteşeoğullarından Kıbrıslı Bahaeddin Efendinin oğludur. Yazarımızın babası kendisi doğmadan önce ailesini terk ettiğinden annesi Nevbahar Hanım kendisini tek başına yetiştirmiştir. 1875 yılında Darüşşafaka’da edebiyat ile tanışmıştır. Yazarımız bu okulda bestekar Mehmet Zekai Dede’den müzik dersleri almıştır. Ahmet Rasim, aynı zamanda kendi çabası ile Fransızca öğrenmiş, eğitimini ise 1883 yılında birincilik ile tamamlamıştır.

Memuriyet hayatını benimseyerek hayatını yazar olarak kazanmak istemiş biri olan Ahmet Rasim'in ilk yazısı Ahmet Mithat Efendi’nin Tercüman-ı Hakikat gazetesinde yayımlanmıştır. Yazarın bu ilk yazısı “Yolcu” başlıklı bir tercüme yazısı idi. Ardından da dönemin ünlü gazetecisi olan Baba Tahir aracılığı ile Ceride-i Havadis’te Fenni konular ile ilgili yazı ve tercümeler yayınlamaya başlamıştır.

Yazarımız Ahmet Rasim yayın hayatına 1891’de başlayan Servet-i Fünun dergisinde fen konularındaki yazılarının yanı sıra, tefrik halinde romanlarını da çıkartma fırsatı yakalamıştır. Leyal-i Izdırap, Meşak-ı Hayat ve Afife burada yayımlanmıştır. Ahmet Rasim 1908 yılında Hüseyin Rahmi ile birlikte yaklaşık 27 sayı süren “Boşboğaz ile Güllabi” adlı mizah gazetesini çıkarmış, gazeteciliği Malumat, Sabah, Günei, Sebat, Maarif, Resmili Gazete, Mecmuai, Türk Yurdu, Yeni Mecmua, İkdam, Resmili Ay, Basiret, Vakit, Akşam, Cumhuriyet gazete ve dergilerindeki yazıları ile sürdürmeye devam etmiştir.

Ahmet Rasim, 1898’de Alman İmparatoru II. Wilhelm’in Suriye gezisi sırasında Malumat gazetesine ardından da Suriye’ye 1916 yılında da Sabah Gazetesi tarafından harp muhabiri olarak Romanya cephesine gönderilmiştir. Müzik alanında da eserler veren yazarımızın besteleri de kendisine ait olan pek çok şarkı sözü yazmıştır.

1927’de Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’in referansı ile İstanbul Milletvekili olan Ahmet Rasim TBMM’nin üçüncü ve dördüncü dönemlerinde milletvekilliği yapmıştır. Ancak Ahmet Rasim sağlık sorunları nedeni ile meclis oturumlarına dahi katılamayan yazarımız 1932’de Heybeliada’daki evinde hayatını kaybetmiş ve Heybeliada’daki Abbaspaşa Mezarlığına defnedilmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.