Sıralama seçin
Toplam 3 ürün görüntüleniyor.

Alain Fournier

Alain Fournier, Fransa'nın merkezinde bir öğretmenin oğlu olarak Dünya’ya gözlerini açtı. Alain Fournier, Paris yakınlarındaki Sceaux, Hauts-de-Seine komünündeki Lycee Lakanal ortaokulunda eğitim hayatını tamamladı. Burada Ecole Normale Superieure için giriş sınavlarına hazırlık yaptı fakat başarı elde edemedi. Bilahare Brest ilindeki deniz ticaret okuluna eğitimini tamamlamaya gitti. Lycee Lakanal okulunda eğitim alırken Jacques Riviere ile tanıştı ve ikili, yakın arkadaş oldu. 1909’da Riviere, Alain Fournier'ın küçük kız kardeşi Isabelle ile hayatını birleştirdi.

1907 yılında çalışmaları kesildi ve 1908 yılından 1909 yılına kadar askerlik görevini yaptı. O dönemde bazı denemeler, şiirler ve hikâyeler yayımladı ve bunlar daha sonra toplanarak başka bir isimde tekrardan yayımlandı.

 Bu dönem süresinde Adsız Ülke romanı üzerinde kafa yordu. 1905’de Haziran ayının başında, Sen Nehri kenarında yürüyüş yaptığı anda fazlası ile etkilendiği Yvonne de Quievrecourt ile tanıştı. İkili arasında bir muhabbet oluştu fakat Alain Fournier, kızı etkilemeyi başaramadı. Aradan bir yıl geçtikten sonra aynı gün aynı yerde beklemeye devam etti. Fakat Yvonne de Quievrecourt, o gün gelmemişti. O akşam Riviere ile muhabbet ederken şunları dile getirdi: "Yvonne de Quievrecourt gelmedi. Gelmiş olsaydı dahi aynı kişi olmayacaktı.’’ Sekiz yıl gibi bir süre zarfında onu bir daha görmedi ve sekiz yıl sonra onunla tekrar karşılaştığında Yvonne de Quievrecourt evli ve iki annesiydi. Aynı zamanda Yvonne de Quievrecourt, yazarın romanında Yvonne de Galais olarak yer aldı.

 1910’da Paris'e dönüş yaptı ve edebiyat eleştirmeni olarak Paris Journal isimli bir gazetede görev almaya başladı. Andre Gide ve Paul Claudel ile tanışma fırsatı yakaladı. 1912’de, politikacı Casimir Perrier'in kişisel asistanı olmak için işinden çıktı. Adsız Ülke romanını 1913’ün başlarında bitirdi. Nouvella Revue isimli edebiyat dergisinde yayımlandı ve daha sonra kitap olarak piyasaya satılmaya başlandı. Roman, Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülü’ne aday olarak gösterildi fakat ödülü almaya hak sahibi olamadı.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.