Sıralama seçin
Toplam 9 ürün görüntüleniyor.

Albert Einstein


Teorik Fizikçi Albert Einstein 14 Mart 1879 senesinde Almanya’nın Ulm kasabasında Dünya'ya gelmiştir. 1880 yazında ailesi Münih’e taşındı. Münih’te babası Hermann Einstein ve amcası Jakob bir elektrik şirketi kurmuşlardır. Annesi yetenekli bir piyanist olan Einstein okula başlamadan önce konuşma zorlukları yaşamıştır.

Albert Einstein, dört, beş yaşlarında hasta yatağında iken babası kendisini neşelendirmek için manyetik bir pusula vermiştir. O yaşlarda pusula ibresinin hareketlerini gizemli bulan Einstein’da bu gizemli bir merak uyandırmıştır. Ailesi eski bir Yahudi geleneğinden dolayı yoksul bir öğrenciyi evlerine davet ediyorlardı. Max Talmud isminde yoksul bir Yahudi üniversite öğrencisi her hafta bir akşam yemeğine katılmaktaydı ve bu yaklaşık beş yıl sürmüştür.

Einstein kendisinden büyük bir üniversite öğrencisi ile konuşmaktan hoşlandığından Talmud ise kısa sürede Einstein’in sıradan bir küçük çocuk olmadığının farkına varmıştır. Birlikte bilim, matematik ve felsefe üzerine konuşmaları devam etmiştir. Albert Einstein, 13 yaşında iken Talmud Immanuel Kant’ın “Saf Aklın Eleştirisi” adlı kitabını getirmiştir. Einstein ise o yaşlarda kitabı anlamakta zorlanmamış ve okulunda sürekli Kant hakkında konuşmaya başlamıştır.

Ailesi Albert Einstein’in Münih’te kalıp okuluna Gymnasium’da bitirmesine karar vermiştir. O sıralar kendisi 15 yaşında ve liseyi bitirmesine daha 3 yıl vardır. Münih’te tek başına altı ay kaldıktan sonra bunalıma girerek gerginleşmeye başlamıştır. Ailesine haber vermeden Gymnasium’dan ayrılarak İtalya’daki ailesinin yanına gelmiştir.

İtalya’ya geldikten sonra eğitimini yarıda bırakmaya niyeti olmadığından, ailesine Zürih, İsviçre’deki Federal Politeknik Okuluna girmek için ders çalışacağına söz vermiş, 1895 yılında Zürih’e giderek Politeknik’te kabul sınavına girmiştir. Babasının tavsiyesi üzerine mühendislik bölümüne başvurmuştur.

Kabul sınavında matematik ve fizikte üstün dereceler alan Einstein, diğer bölümlerde başarısız olmuştur. Politeknik yöneticisi kendisindeki potansiyeli görmüş ve onun bir İsviçre lisesinde diploma alarak tekrar başvurmasını önermiştir. Einstein liseden mezun olmuş ve gerekli yaştan altı ay küçük olarak Politeknik’e kabul edilmiştir.

Albert Einstein ile birlikte birçok öğrenci Politeknik’te eğitime başlamış, çoğu mühendislik okullarına katılmış ancak Einstein fiziği tercih etmiştir. 1900 yılında Üniversiteden fizik diploması ile mezun olmuştur.

Bern Patent Ofisi

Mezuniyetinin ardından Albert Einstein 2 yılını sıkıntılı bir şekilde öğretmenlik işi bulmak için harcamıştır. Eski bir sınıf arkadaşının babası kendisine Bern’de bir patent ofisinde, asistan müfettiş olarak iş bulmuştur. Einstein elektromanyetik cihazlar için patent başvurularını incelemiştir. 1909 yılında bu işten ayrılarak Zürih Üniversitesinde kurumsal fizik profesörü olmuştur.

Ölümü ve Beyninin Çalınması

Albert Einstein 18 Nisan 1955 yılında iç kanama geçirmiştir. İsrail’in kuruluşunun 7.inci yıldönümü nedeni ile bir televizyon konuşmasının taslağını hazırlamış ancak bitiremeden hayatını kaybetmiştir. Ameliyatını ise şu sözlerle reddetmiştir, “İstediğim zaman gitmek istiyorum. Hayatı yapay bir şekilde uzatmak tatsız. Ben payımı kullandım, şimdi gitme zamanı ve bunu naif bir şekilde gerçekleştirmek istiyorum.”  76 yaşında, Princeton Hastanesinde gece saat 01.55’te de hayatını kaybetmiştir.

Otopsi esnasında Princeton Hastanesi patolojisti Thomas Stoltz Harvey, o gece nöbetteymiş ve Einstein’in ölüm nedenini belirlemesi gerekliymiş. Doktor beyni kafatasından çıkarttıktan sonra kendi kendine “Bu dünya hakkında her şeyi değiştiren beyindir” demiş. Albert Einstein öldükten sonra vücudunun pulaştırılarak tapılmasını istemiyor, fikirlerine ve bilime olan katkısına odaklanması gerektiğine inanmıştır. Ailesi tarafından da öldükten sonra bedeninin yakılması fikri ortaya çıkmış ve Harvey bedeni yakılması için hazırlarken beyni ise kendi sefer tasına koyarak evine götürmüştür. Böylelikle Einstein’ın beyni çalınmış olmuştur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.