Sıralama seçin
Toplam 9 ürün görüntüleniyor.

Aldous Huxley

Aldous Huxley, 1894 yılında İngiltere’de doğmuştur. 16 yaşında bir rahatsızlık yüzünden bir yıl kadar kör kaldı. Bu dönem onun iç dünyasını keşfetmeye yardımcı oldu. 20’li yaşlarında şiir ve öykü yazmaya başladı.Huxley çağdaş toplumun kusurlarını zeki ve acımasızca yargıladığı eseri Point Counter Point eseri ile dâhiyane zekasını ortaya koymuştur.

Yazar Darwin savunucusu Thomas Henry Huxley’in torunudur. Babası, Leonard Huxley Cornhill dergisinin sahibiydi. Yazarın ailesinin bilim ve edebiyat ile iç içe olması kendi dünya görüşünü fazlası ile etkilemiştir. Annesinin ölümü, yaşadığı hastalıktan dolayı körlük ve kardeşinin intiharı fazlası ile hisli bir genç olmasına sebep olmuştur.

Fransız simgecilerin etkisinde kalarak yazdığı şiirlerden oluşan 4 kitabını yayınladı. Evlendikten sonra kendisinin tanınmasını sağlayan Krom karısı isimli eserini yayınladı.1925 yılında yayınladığı Şu Kısır Yapraklar romanı ise İngiliz romanına felsefesinin dönüşü olarak nitelendirildi.1956 yılında yayınladığı Cennet ve Cehennem kitabı Beat Kuşağının felsefesine en yakın eserlerden oldu. He Doors topluluğu bu kitaptan esinlendi. 

1962 yılında yayınladığı son romanı Ada oldu. Bu yıl Los Angeles’teki evi yandı ve kendini kendi sözleri ile “mülksüz ve geçmişi olmayan” bir adam olarak dile getirdi. Aldous Huxley 22 Kasım 1963 yılında Hollywood’da hayata veda etti.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.