Aysel B.

Merhaba.
"Alex ve Korkunç Şeyler" ürününü sipariş vermek ister misiniz?

Alex ve Korkunç Şeyler

0 - Yorum Ekle
1-4 İş Gününde Kargo
Yayınevi :
Sola Kidz
Çevirmen :

Çevirmen : Buket Konur

Baskı Sayısı : 1. Basım

Sayfa Sayısı : 40

Cilt Tipi : Ciltsiz

Kağıt Tipi : 1. Hamur

Yazar :
Melissa Moses
%20
55,00 TL
44,00 TL
Açıklama

Alex, korkunç şeyler yaşayan bir timsah. Bu büyüleyici resimli hikâyede Alex, korkunç şeyler yaşamanın onu nasıl etkilediğini ve onlarla nasıl başa çıktığını anlatıyor.

Alex, korktuğu şeyleri hatırladığında Uzaylı, kızdığında Yok Edici, üzgün olduğunda Yağmur Çocuk, zorda kaldığında Karmakarışık oluyor. Çocuklar bu duyguların üstesinden gelmek istediklerinde Alex’in yaşadıklarını ve yaşadıklarıyla başa çıkmak için onları nasıl adlandırdığını hatırlayacaklar.

Bu kitap çocukları; nefes alma teknikleri, sayma oyunu, resim yapma ve gidebileceği güvenli bir yer bulma alışkanlığı gibi örneklerle zor durumlarla başa çıkma konusunda cesaretlendiriyor. Zor duygular artık o kadar da zor olmayacak! Travma yaşayan çocuklar etkisini çok çeşitli şekillerde ifade eder. Çocuklar yaşıtlarıyla ilişki geliştirmede daha büyük zorluklar yaşayabilir; uyarılma, dürtü ve davranışları düzenlemek için mücadele edebilirler ve ayrışmanın etkilerini deneyimleyebilirler (yakın çevreden veya fiziksel ve duygusal deneyimlerden ayrılma). Çocuklar, sürekli kendilerini başarısız hissedebilirler.

Çocukların yetkinlik ve kendine değer verme duygusu edinmelerine yardımcı olmak için yetişkinler, onların sorunlu olarak görülen davranışları dışsallaştırmaları adına kendilerini ifade etmelerine yardımcı olabilirler. Bu, çocukların problem olmadığını anlamalarını sağlar; aksine, kendilerine ait ‘parçaları’ farklı şekillerde hareket eder. Bazı davranışlar veya bölümler hayatta kalırken veya travmatik deneyimlerle başa çıkarken uyarlanabilir. Bununla birlikte, bu aynı davranışların veya bölümlerin çoğu konsantrasyon, iletişim ve diğerleriyle etkileşime müdahale edebilir. Dahili Aile Sistemleri (IFS) terapisinden teoriye dayanarak kurgulanmış bu kitabın amacı, ebeveynlere, öğretmenlere ve bakıcılara bu davranışlar için ‘parçalar’ adını vererek bir dil sunmaktır. Davranışlar veya ‘parçalar’ uygunsuz zamanlarda ifade edildiğinde, çocuk ve bakıcı korku veya utanç duymadan onları tanımlamaya ve yönetmeye yardımcı olabilir.

Çocuklar korkutucu şeyler yaşadıklarında, olaylar veya duygular hakkında doğrudan konuşmaları zor olabilir. Bu kitabın amacı, bir çocuğun, ortaya çıkan nedenleri düşünmek zorunda kalmadan farklı bölümlerin ne yaptığını anlamasını sağlamaktır. Hikâye çeşitli parçaları kabul eder ve başa çıkma stratejilerini eğlenceli bir şekilde sunar. Nefes tekniklerini ve çocuklarla gevşeme faaliyetlerini uygulamak, yoğun duyguları veya deneyimleri yönetmelerine yardımcı olmak için kendi kendini düzenleme becerilerini öğrenmelerine yardımcı olacaktır. Okuyucuların, çocukları kendi bölümleriyle ilgili tartışmalara çekmeleri önerilir. Uzaylı gibi bir parçası olan var mı? Bu parçanın bir adı var mı? Bu, Alex’in ve parçalarının hikâyesinde sunulan fikirleri kişiselleştirmeye yardımcı olacaktır. Ek olarak, çocuklar parçalarının resimlerini çizebilir veya onları temsil eden peluş hayvanları bulabilirler. Okuyucular olarak, çocukların farklı parçalara ne zaman ihtiyaç duyduklarını ve farklı parçaların nasıl iyileştirileceğini düşünmelerine yardımcı olabilirsiniz. Direkt olarak parçaları hakkında konuşmaktan rahatsızlık duyuyorlarsa, konunun üzerine gitmeye gerek yoktur. Bununla birlikte, bir parça daha fazla tatlı istediğinde, eğlenceli olan davranışları dışsallaştırarak parça fikrini okumak yararlı olabilir. Örneğin; “Şeker Canavarının bir parçası hâline dönüşmüş gibi görünüyorsun!”

Bu kitap, travma bilgisi içeren bir bakış açısıyla yazılmış olsa da herkes için hazırlanmıştır. Nefes teknikleri, ruh hâli izleme ve topraklama stratejileri tüm çocuklar ve yetişkinler için faydalı olabilir. Aslında çocuklar, yetişkinleri gündelik hayatta gözlemlerken kendileri için de başa çıkma becerileri geliştiriyorlar! Hikâyenin tadını çıkarmanızı umarız ve çocuklara gösterdiğiniz dikkat için teşekkür ederiz.

 

Ürün Detayını Göster
Kitap Ayrıntıları
ISBN : 9786057628084
Ebat : 22x22

Çevirmen : Buket Konur

Baskı Sayısı : 1. Basım

Sayfa Sayısı : 40

Cilt Tipi : Ciltsiz

Kağıt Tipi : 1. Hamur

Kitapkolik.com Duyuru
Canlı Destek'e Bağlanmak için tıklayınız
Kapıda Ödeme Hizmet Bedeli 14,90 TL ‘dir.
Fırsat ürünleri için tıklayınız
Kampanya
%20
55,00 TL
44,00 TL
Canlı Destek'e Bağlanmak için tıklayınız
Kapıda Ödeme Hizmet Bedeli 14,90 TL ‘dir.
Fırsat ürünleri için tıklayınız
Melissa Moses
Melissa Moses
Daha fazla bilgi Yazar Profili
  • Yorumlar (0)
  • Ödeme Seçenekleri
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.