Sıralama seçin
Toplam 9 ürün görüntüleniyor.

Alexandre Jardin

Fransız yazar Alexandre Jardin, 14 Nisan 1965 yılında Fransa’nın Neuilly kentinde Dünya’ya gelmiştir. Alexandre Jardin, yazar ve senarist Pascal Jardin’in oğlu politika ile uğraşan Jean Jardin’in torunudur. Eğitim hayatına Ecole alsacienne başlayıp Institut d'Etudes Politiques de Paris’de Siyasal bilgiler öğrenimi görerek tamamlamıştır.

1986 yılında Bille en tete isimli romanıyla İlk Roman Ödülü’nü kazanmıştır. Daha sonra, 1988’de ikinci eseri Le Zebre ile, 1904 yılından bu yana verilen ve seçici kurulu tamamen kadınlardan oluşan Femina Ödülü’ne layık görüldü. 1990 yılında yayımlanan ve dönemin genç kuşağının kült kitabı durumuna dönüşen Fanfan isimli romanı Fransa’da bestseller oldu. Fanfan çok kısa zamanda 20’den fazla dile çevrilmiştir.

Alexandre Jardin böylelikle 25 yaşında Dünya dillerine en fazla çevrilen unvanını elde etmiştir. Alexandre Jardin, Fanfan isimli romanını sinemaya da uyarlayarak ilk yönetmenlik tecrübesini gerçekleştirdi. Yazarın Le Petit sauvage ve L’ile des gauchers isimli romanları da bulunmaktadır. Alexandre Jardin, Zebrail ismini verdiği eserinde babası Pascal Jardin’i anlatmıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.