Sıralama seçin
Toplam 20 ürün görüntüleniyor.

Ali Nesin


1956 İstanbul doğumlu olan Ali Nesin, Paris VII. Üniversitesinden matematikten “maitrise” derecesi almıştır. Yazar daha sonra ABD’nin Yale Üniversitesinde matematiksel mantık ve cebir konularında doktora yapmış, 1985-1986 yılları arasında Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kampusunda öğretim üyesi olarak çalışmıştır.

Notre Dame Üniversitesinde 1989 yılında yardımcı doçent, 1995 yılında kadar da Kaliforniya Üniversitesi Irvine Kampüs’ünde  doçent daha sonra da profesör olarak görev yapmıştır. Bilkent Üniversitesinde de 1993-1994 yılları arasında misafir öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

Aziz Nesin’in oğlu olan Ali Nesin, 1955 yılında babasının ölümünün ardından yurda kesin dönüş yapmış ve Nesin Vakfı yöneticiliğini üstlenmiştir. 1996 yılında bu yana Bilgi üniversitesi matematik Bölümü Başkanı olan yazar aynı zamanda dört çocuk babasıdır.

Kasım 2004 yılından beri Nesin Yayınevi genel yönetmenliğini yapan Ali Nesin 2011 yılında itibaren Hrant Dink Vakfı danışma kurlu üyesidir. Matematik araştırmaları, bölüm başkanlığı ve Nesin Vakfı yöneticiliğinin dışında yağlıboya resim, portre ve desen çalışmaları da yapmaktadır. Nesin Matematik Köyü’nümn kurucusu ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu kurcu üyesidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.