Sıralama seçin
Toplam 34 ürün görüntüleniyor.

Ali Püsküllüoğlu

Ali Püsküllüoğlu 1 Ocak 1935 yılında Adana iline bağlı Kadirli’de Dünya’ya gelmiştir. Çiftçi bir ailesi olan Püsküllüoğlu, ilk ve orta okul eğitimini Kadirli’de tamamlamıştır. Püsküllüoğlu sağlık problemleri yüzünden Mersin Lisesi’nde eğitimine ara vermiştir. Türk yazar, şair ve sözbilimci Ali Püsküllüoğlu, memleketi Adana’da ve arada sırada ziyaret ettiği İstanbul’da çeşitli işlerde çalışmıştır.

Ali Püsküllüoğlu gitmiş olduğu İstanbul’da Çevre Yayınevi’ni kurmuştur. Doğduğu yer olan Kadirli’de haftalık gazete çıkarmıştır. TDK’da yayın ve tanıtma kolu uzmanı olarak da görev yapan Püsküllüoğlu, kuruma el konulmasının ardından istifa ederek burada ki işine son vermiştir. Sonra ki yıllarında ise yazı çalışmalarının çoğuna Ankara’da devam etmiştir.

Ali Püsküllüoğlu yaşamı boyunca birçok gazete, dergi ve yayınevlerinde adından çokça söz ettirmiştir. Yazar Ali Püsküllüoğlu, Edebiyatçılar Derneği ve Dil Derneği’nin kurucularındandır. Püsküllüoğlu 40 yıl içinde 20’den fazla sözlük yayınlamıştır.

Yayınlamış olduğu eserleri sayesinde Toprak Şiir Ödülünü, TDK Çocuk Yazını Ödülünü, Yunus Nadi Şiir Ödülünü almaya layık görülmüştür. Püsküllüoğlu yaşamının son yıllarında geçirmiş olduğu rahatsızlığı nedeni ile tedavi gördüğü evinde 24 Haziran 2008 tarihinde hayata gözlerini kapamıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.