Sıralama seçin
Toplam 303 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5 ... 8

Alman Edebiyatı Kitapları

1800’lü yıllarda Germenlerin yerleşik hayata geçmeleri ile beraber kayda alınmaya başlayan Alman edebiyatı, Edebiyatın da merkezi sayılan manastırlarda, rahiplerin İncil ve Hıristiyanlığı konu aldıkları şiir ile hikayelerle ilk çağlarını yaşamışlardır. Aynı zamanda Alman edebiyatı zaman içerisinde dünya klasikleri arasında yer alacak olan eserler verecek seviyeye gelmeyi de başarmıştır. Üstelik Milattan önce başlayarak günümüze kadar yükselen bir çizgide ilerlemeyi sürdüren Alman edebiyatı, ana hatları ile birkaç döneme ayrılmaktadır.

Şu anda dahi yazılık kaynaklara aktarılmayan “Erken Alman Edebiyatı” 1150 yılında başladığı kabul edilerek 100 yıl süren “Birinci Altın Çap”, 1250’de başlayan ve tam 500 yıl süren “Altın Çağlar Arası”, 1750’den 1830 yılında kadar devam eden “İkinci Altın Çağ”, 1890-1945 yılları arasında devam eden “Savaş Öncesi” ve 1945-1990 yılları arasında kadar süren “Savaş Sonrası” olarak dönemlere ayrılmaktadır. 1990 yılından günümüze gelen kısım ise “Son Dönem Alman Edebiyatı” olarak bilinmektedir.

Avusturya ve Alman Edebiyatı Yapıları

Avusturya ve Alman edebiyatı birlikte anılır. Bunun nedeni ise aynı kökten gelmeleri ve aynı dille yazılmış olmalarından kaynaklıdır. Almanların ve Almancanın oldukça büyük bir coğrafyaya hitap etmesi Berlin’in başkent olmasına kadar belli bir merkezinin gösterilmemesi edebiyata da yansımıştır. Bu topluluklar merkeziyetçilikten uzak dil ve edebiyat konusunda yerelleşmek zorunda kalmışlardır.

Bu nedenle de orta Avrupa’da yapısal farklılıklar gösteren, özünde ise Almancaya ait bir edebiyat ortaya çıkmaya başlamıştır. Yazıldığı dönemlerle ilgili bilgileri kendi içinde barındıran Alman ve Avusturya edebiyatı eserleri, dil olarak da dönemler arasında farklılıklar göstermektedir. Almanca eserlerin verilmesi nedeni ile Avusturya edebiyatına, çoğu kaynakta Alman edebiyatı içerisinde yer verildi. Fakat Avusturya kökenli dünya edebiyatı tarihine yön veren çoğu yazarın eserleri de dünya klasikleri arasına girmeyi başardı.

Alman Edebiyatının Öne Çıkan Yazarları

Kendi içinde dönemlere ayrılan Alman edebiyatı, altın çağında vermiş olduğu eserlerle dünya edebiyatına damga vurmayı başarmıştır. Orta Avrupa’da Almanca konuşulan yerlerde üretilen edebiyat eserlerini kapsayan Alman edebiyatı, yazılmış olduğu türlere öncülük eden dünya klasikleri arasında yer alan yazarlarla doludur. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak 1700’lü yılların sonu, 1800’lü yılların başında unutulmayan eserler veren Johann Wolfgang von Goethe ile başlayabiliriz.

Alman edebiyatı romantizminin temsilcileri arasında olan yazarın başlıca eserleri ise şu şekildedir; Faust, Genç Werther’in Acıları, Elli Yaşında Bir Erkek, Doğu-Batı Divanı, Seçilmiş Yakınlıklar, Böyle Buyurdu Zerdüşt eserleri ile bilinen felsefede nihilizm akımının temsilcilerinden biri olan Nietzche ise diğer klasikleşen Alman yazarlardan biridir. Aynı zamanda Siddhartha, Çarklar Arasında gibi eserleri ile 1900’lü yılların başında eserler yazan yazar Hermann Hesse’de diğer bir Alman klasiği arasındadır. Alman yazarlar arasında oyun yazarlığında Bertolt Brecht’de dünyaca tanınan isimlerden biri olmuştur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.