Sıralama seçin
Toplam 34 ürün görüntüleniyor.
1 2

Alphonse Daudet

13 Mayıs 1840 Fransa doğumlu olan Alphonse Daudet, bir ipek imalatçısının oğludur. Ailenin iflas etmesi ve fabrikalarını  satılmasının ardında Lyon'a taşınan Alphonse Daudet, o dönemde öğrenimine deam edememiştir. İlk şiirini ve romanını 14 yaşında kaleme almış, üniversiteye gitmemiştir. Ales'te bir okulda yaklaşık 6 ay yardımcı öğretmenlik yapan Alphonse Daudet okuldan atılınca öğretmenliği de sona ermiştir. O dönemde Paris'e gitmiş ve kendisini tam anlamı ile yazmaya adamıştır.

Yazmaya başladığı süreçte bohem ve kibar edebiyat çevirileri ile tanışan Alphonse Daudet, yakın arkadaşlıklara sahip oldu. Yazarımızın ilk ve tek şiir kitabı olan Les Amouresuses'i sevgilisi Marie Rieuy'ye adamıştır. Tüm mal varlığı ile yaşantısına mal olacak hastalıpa yakalanan Alphonse Daudet'ın ilk oyunu olan Son İlah tiyatroda sahnelendiği zaman büyük ses çıkartmıştır. 1977'de yayınlamış olduğu ve tanınan romanı "Taraşcon'lu Tartarin" edebiyat dünyasında çok beğenildi.

Naturalizm akımının temsilcileri arasında yer alan Alphonse Daudet, sonrasında ise Değirmenimden Mektuplar isimli eseri ile oldukça büyük ses getirmeyi başardı. Edebi yaşamında realist bir yazar olarak kabul edilen Alphonse Daudet, İngiliz yazar Dickens'in etkisinde kaldı. Fransız edebiyatı bakımında olayları, kişleri, davranışları anlamakta başarılı biri oldu. Oldukça çok beğenilen çocuk hikayeleri de kaleme alan yazarımız romancı olan eşi ile saadet içerisinde bir hayat sürdü.

İnsanları iyi bir şekilde gözlemleyen yazar Alphonse Daudet, onların davranışlarını not defterlerine yazarak sonrasında kitaplarında işledi. Gerçek ve hayal, şiir, ciddilik ve mizah insan değerlerini oluşturan tüm oluşumlar yazarımız Alphonse Daudet’in eserlerinde uyumlu bir şekilde bulunmaktadır.

Yazar Alphonse Daudet'in öyküleri ülkemizde Halit Ziya Uşaklıgil ve Ahmed İhsan tarafından Türkçeye çevrilmiş ve yayınlandı. Dünya genelinde büyük başarı ağlayan eserleri bulunmaktadır. Jack isimli önemli eseri tüm dünya tarafından beğenilmiştir. Alphonse Daudet 16 Aralık 1897 yılında Paris’te hayatını kaybetti.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.