Sıralama seçin
Toplam 16 ürün görüntüleniyor.

Andre Gide

Andre Gide, 22 Kasım 1869 yılında Paris'te dünyaya gelmiştir. Andre 8 yaşındayken Alsace okuluna gitti. Sürekli hastalandığı için öğrenimi kesintiye uğradı. Babasının ölümü üzerine annesinin tek kaygısı oğlunu yetiştirmek olduğu için sıkı bir otorite altında büyüdü. Eve kapatıldı ve özel öğretmenler tarafından eğitildi.

Andre Gide 13 yaşındayken yaşamını değiştirecek çok duygusal bir olay yaşadı. Kuzenini diz çöküp dua ederken gördü. Andre kuzenine aşık oldu ve yaşamı boyunca bağlanacağı tek şeyin bu olduğunu düşündü. Gördüğü bu sahne yıllar sonra Dar Kapı isimli kitabının olaylarını ve Tohum Ölmezse isimli otobiyografik eserinin temellerini içermiştir.

Andre Gide daha önce kendisini reddeden kuzeni ile evlendi ve La Roque'nın belediye başkanı seçildi. 27 yalında olan yazar Fransa'nın en genç belediye başkanıydı.Bu görevindeyken Dünya Nimetlerim isimli eserini tamamladı. İlk yayınladığı yıllarda başarısız olan eser Andre'nin sonraki yıllarda başyapıtlarından oldu.

Fransız edebiyatının ustaları arasında yer almasını sağlayan kişiliği toplumsal ve bireysel ahlaka verdiği önem, bireyin içten davranışları ve kendini tanıması, aydınlık düşünceli olması fikirlerinden kaynaklanmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.