Sıralama seçin
Toplam 121 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4

Anton Pavlovic Cehov

29 Ocak 1860 yılında Taganrog Rusya’da dünyaya gelen Anton Pavlovic Cehov, babasının baskısı üzerine kilise korosunda ilahi söylemiştir. Ticarette başarı sağlayamayan babasının yerine dükkan işleri uğraştığından lise öğrenimi uzun sürmüştür.

Bir süre Yunanlı çocukların devam ettiği yerel bir okulda okumuş, daha sonra 10 yıl lisede Yunan ve Latin klasikleri ile temel bir eğitim almıştır. 1876 yılında babası iflas edince ailesi Moskova’ya göçmüş, kendisi bir ağabeyi ile birlikte doğduğu şehirde kalarak lise öğrenimine devam etmiştir.

Anton Pavlovic Cehov, 1879 yılında lise öğrenimini tamamlayarak Moskova’ya gitmiş ve tıp fakültesine girmiştir. 1884 yılında da doktor olan yazar öğrenimi sırasında da ailesine katkıda bulunmak için çeşitli dergilerde yazılar yazmıştır.

Üniversiteyi bitirdikten sonra hekimliğe başlayan yazar bu dönemde hikayeler de yazmıştır. Hekimlik çok zamanını aldığından hekimliği bırakarak yazarlığa yönelmiştir. Yazarlığında hekimliğin izleri de görülmektedir.

En ünlü öyküsü Altıncı Koğuş 1892 yılında yayınlanmıştır. 1894 yılının bir kısmını yurtdışında geçiren Anton Pavlovic Cehov, vereme yakalanmıştır. Tedavi için Kırım’a gitmiş, 1895 yılında “Martı” oyununun ilk versiyonunu yazmıştır. 15 temmuz 1904 yılında Badenweiler, Almanya’da hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.