Sıralama seçin
Toplam 15 ürün görüntüleniyor.

Antonio Tabucchi


Antonio Tabucchi, 24 Eylül 1943 yılında OPisa, İtalya’da doğdu. 1969 yılında Portekiz’de Gerçeküstücülük üzerine bir tez ile üniversiteden mezun olarak 1970 yılında Pisa’daki Scuola Normale Superiore’de Portekiz dili edebiyatı üzerine çalışmalarına devam etti.

Antonio Tabucchi, 1973 yılında Bologna Üniversitesinin Portekiz Dili ve Edebiyatı kürsüsüne öğretim üyesi olarak atanmıştır. 1975 yılındaki ilk romnı Piazza d’ltalia (Milano: Bompiani) yayımlanmıştır.

Siena Üniversitesinde New York’ta bulunan Bard College de ders anlatmıştır. Bunların yanı sıra Paris’teki Ecole des Hautes Etudes ve College de France gibi elit üniversitelerde de ders vermiştir. Kitapları 40’dan fazla dile çevrilen yazarın bazı romanları Roberto Faenza, Alain Courneau, Alain Taner, Fernando Topes gibi ünlü yönetmenlerce beyaz perdeye, Giorgio Strehler ve Didiler Bezace gibi tanınan yöntemlerce de sahneye uyarlanmıştır.

Uluslararası Yazarlar Parlamentosunun kurucuları arasında yer alan Tabucchi’ye 2007 yılında Liege Üniversitesince onursal doktora belgesi verilmiştir. Yazar 25 Mart 2012 yılında Lizbon, Portekiz’de hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.