Sıralama seçin
Toplam 25 ürün görüntüleniyor.

Aristoteles


Milattan önce 322 ve 384 yılları arasında yaşayan ünlü filozoflardan biri olan Aristoteles, çalışmalarını sürdürdüğü matematik, metafizik ve fizik alanlarında günümüze kadar bu alanların gelişmesini sağlamış ve katkıda bulunmuştur.

Babası tıp hekimi olan Aristoteles gençlik yıllarında bu alana ilgi duymuştur. Makedonya doğumlu olan düşünür, 18 yaşında iken Atina’ya giderek Platon’un öğrencisi olma fırsatını yakalamış. Platon tarafından taktir edilmiş ve çalışmaları günümüze kadar ışık tutmuştur.

Bilimi analitik düşünce ile ele alan Aristoteles, felsefe ve mantık alanında birçok yazı yazarak geride bir sürü eser bırakmıştır. Atina’da politika ve felsefe dersleri alan Aristoteles için hocası Platon’un ölümü bir milat olmuş ve onun kurduğu okulda görev yapmaya başlamıştır.

Eflatun’dan da etkilenen ünlü düşünürün kendine özgü görüşleri de mevcuttur. Uzun süre ders vererek yaşamını sürdüren Aristoteles, genellikle yürüyerek ders anlatır bundan dolayı felsefe görüşü yürüyen olarak adlandırılırdı.

Dünya yaşamının sonsuz olduğunu düşünen Aristoteles’in arlığın sadece elimizde tutup gözümüzle gördüğümüz kadar olduğu görüşü günümüz bilim adamları tarafından yetersiz ispat olduğu savunulmuştur.

Mantık konusunda hocası sayılan Eflatun’un izinden giden Aristoteles, mantığı nesnelerde aramıştır. Mantık çalışmalarının sonucunda Formal Mantık kavramı ortaya çıkmıştır. Yaşadığı dönemde kitap basmak için zaman bulamayan Aristoteles’in ölümü sonrasında yazıları eser haline gelmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.