Sıralama seçin
Toplam 6 ürün görüntüleniyor.

Arthur C. Clarke

İngiliz mucit ve bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke, 16 Aralık 1917 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Çocukluk zamanlarında gökyüzünü izlemekten keyif alan Clarke, Amerikan Bilim Kurgu dergilerini okuyarak zaman geçirmiştir. Lise öğrenimini tamamladıktan kısa bir süre sonra Richard Huish Üniversitesi’nde lisans öğrenimini tamamlayan Clarke, maddi sıkıntı çektiği için bir yandan eğitimini tamamlarken bir yandan da iş hayatına başlamıştır.

I.Dünya Savaşı sırasında, kraliyet hava kuvvetlerinde radar teknisyeni olarak görev yapmış olan Clarke, Britanya Savaşı sırasında ise erken radar uyarı sistemi projesinde görev almıştır. Ve buradan teğmen rütbesi ile ayrılmıştır.

Savaş bittikten kısa bir süre sonra eğitimine kaldığı yerden devam eden Clarke, King’s College’de matematik ve fizik bölümlerinde eğitimini derece ile bitirmiştir.

Daha sonra Florida’ya gezi yapan Clarke, burada tanıştığı tek çocuğu olan Marilyn Mayfield ile evlenerek dünya evine girmiştir. Kısa süren evliliği altı ay sonra son bulmuştur.

Çocukluk yıllarında yakalanmış olduğu hastalığı nedeni ile 30 yıl boyunca tekerlekli sandalyeye mahkum olan Clarke, 50 yıl boyunca hayat sürdüğü Sri Lanka’da rahatsızlıkları sonucu hastaneye kaldırılmıştır. Yazar Clarke, 19 Mart 2008 tarihinde solunum yetmezliği sebebi ile hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.