Sıralama seçin
Toplam 44 ürün görüntüleniyor.
1 2

Ataol Behramoğlu

Ataol Behramoğlu 13 Nisan 1942 yılında Çatalca’da doğmuştur. Ankara Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Türkiye İşçi Partisine girdi ve örgütlenme çalışmaları içersinde aktif rol aldı. Fikir Kulüpleri Federasyonu çalışmalarına katıldı. Dönüşüm dergisi kurulurken çalışmalara dahil oldu. Paris’e giderek gece kulübü bekçiliği ve otel katipliği yaptı.

Ataol Behramoğlu Moskova üniversitesinde Sovyet edebiyatı üzerinde çalışmalar yaptı. Ülkeye döndüğünde Şehir Tiyatrolarında dramaturg olarak görev yapmıştır. Abisi Nihat Behram ile birlikte Militan isimli dergiyi kurdular. Türkiye Yazarlar Sendikasında genel sekreter olarak görev yaptı.

12 Eylülde Barış Derneği davasından dolayı 10 ay hapis yattı. Sorbonne Üniversitesinde Türk ve dünya şiiri alanında seminerler izleyerek çalışmalar yaptı. İlk şiirlerini yerel gazete ve dergilerde Ataol Gürus takma ismi ile yayınladı. Gençlik dönemlerinde yazdığı şiirlerinde Orhan Veli, Atilla İlhanın etkisinde kaldı ve İkinci yeni şiirin özelliklerinden yararlandı. Sonraları toplumcu gerçekçi şiire yöneldi. Çevirileri ile edebiyatta ses getirdi. Şiirin yanı sıra düz yazı ve antoloji alanında da çalışmalar vermiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.