Sıralama seçin
Toplam 90 ürün görüntüleniyor.
1 2 3

Attila İlhan

1925 İzmir Menemen doğumlu olan Attila İlhan, ortaokuldan sonra İzmir Atatürk lisesinde okurken Türk Ceza Kanununa aykırı davrandığı gerekçesi ile tutuklanmış ve okuldan uzaklaştırılmıştır. Danıştay kararı ile eğitimini sürdüren yazar İstanbul Işık Lisesinden mezun olmuştur.

Attila İlhan, üniversite eğitimini hukuktan yana kullanmış ancak okulu bitirmeden yarıda bırakmıştır. 6 yıl Paris2te yaşamış ve ülkeye geri dönmüştür. Birçok gazete ve dergide çalışmış, babasının ölümünün ardından İzmir’e dönerek Demokrat İzmir Gazetesinin genel yayın yönetmenliği ve başyazarlığını üstlenmiştir.

Ayrıca Bilgi Yayınevi danışmanlığını da yapan Attila İlhan, sinemaya da merak salmıştır. Bu alanda 15 adet senaryo yazmış ve senaryolarında Ali Kaptanoğlu takma adını kullanmıştır. İlk şiiri Balıkçı Türküsü Yeni Edebiyat dergisinde yayınlanmıştır.

Nevin Yıldız ve Beteroğlu takma isimleri ile Yücel dergilerinde şiirleri yayınlanan Attila İlhan, CHP şiir yarışmasında Cebberoğlu Muhammed şiiri ile ikinci olmuş. Bu başarısının ardından çok sevilmiş ve dönemin ünlü edebiyat dergilerinde şiirleri ve yazıları yayınlanmıştır.

Türk edebiyatının önemli isimleri arasına girmeyi başaran Attila İlhan, İkinci Yeni Şiire ve Garip Akımına karşı gelen şairlerden olmuştur. Maviciler adı ile bilinen toplumcu gerçekçi şiir akımını başlatmıştır.

Attila İlhan, aynı zamanda 1946 CHP Şiir Armağanı Yarışması İkincilik ödülü, 1974 TDK Şiir Ödülü, Yunus Nadi Roman Ödülü ve Sertel Demokrasi Ödüllerini kazanmıştır. 1985 yılında kalp ameliyatı olmuş ve 10 Ekim 2005 yılında hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.