Sıralama seçin
Toplam 5 ürün görüntüleniyor.

Aydın Büke

Müzisyen, yazar ve akademisyen olan Aydın Büke, 1958 yılında İstanbul’da Dünya’ya gelmiştir. Kabataş Erkek Lisesi’ni tamamladıktan sonra İstanbul Devlet Konservatuvarı Yüksek Bölümü’nden yani bugünkü ismi ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarından mezun oldu. Avusturya’daki 3 yıllık müzik eğitiminin arkasından, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın sınavını kazanmıştır. Aydın Büke İstanbul Devlet Senfoni Orkestrasında Flüt Sanatçısı olarak çalışmaya hayatına başlamıştır. Yazar 2015 yılının şubat ayında flüt sanatçısı görevinden emekli olmuştur.

1995’den 2004 yılına kadar TRT-Radyo 3’te klasik müzik programları hazırlamıştır. Hazırlamış olduğu programlar Vivaldi’den Beethoven’a, Enigma, Müzik Portreleri ve Yeni Kayıtlar’dır. Ayrıca 99’da Andıklarımız, Arya, 2000 Yılında Bach, Operanın Doruğu ve Müzikal Sunu da yazara ait programlardır.

Aydın Büke, 2003 ve 2010 tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde Müzik Tarihi dersleri vermiştir. Bunların yanı sıra 2008 yılından itibaren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Müzik Tarihi dersleri vermeye devam etmektedir.

1998’de Mozart ve Lorenzo Da Ponte’nin ortak çalışmalarını ele alan, İki Dahi Üç Opera isimli eseri yayımlanmıştır. 2001 yılında, Bach Yaşamı ve Eserleri isimli ikinci kitabı çıkmıştır. Mozart’ın 250. doğum yılı sebebi ile kaleme aldığı Mozart Bir Yaşamöyküsü isimli kitap Ocak 2006 yılında çıkmıştır.

Ayrıca İpek Mine Altınel’le ortak çalışma olan Müziği Yaratanlar – Barok Dönem 2006 Kasım ayında çıkmıştır. Chopin Tuşlara Adanmış Bir Yaşam 2010 yılında, Romantizmin Işığı Clara 2012 yılında ve Beethoven Müziğin Dönüm Noktası 2014 de çıkmıştır. Yazar Aydın Büke birçok farklı dergi için müzik yazıları yazmaya devam etmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.