Aysel B.

Merhaba.
"Azınlık Okullarında Tarih Eğitimi ve Çokkültürlülük" ürününü sipariş vermek ister misiniz?

Azınlık Okullarında Tarih Eğitimi ve Çokkültürlülük

0 - Yorum Ekle
1-4 İş Gününde Kargo
%25
28,00 TL
21,00 TL
Açıklama

Ulus-inşa süreçleri tarihe, toplumu bir arada tutacak yeni değerlerin üretilmesi gibi misyon yükler. ‘Öteki’nin kurban edilmesi pahasına ‘biz’ duygusu yaratmayı amaçlayan bu değerlerin yaygınlaştırma ve meşrulaştırma aracı da elbette ki tarih eğitimidir.

Elinizdeki kitap, kimi zaman görmezden gelinerek kimi zaman da artık politikleşmiş tarihsel tartışmaların içerisinde sadece rakamlara indirgenerek konu edinilen “öteki”yle empati kurarak onu anlama çabasıdır. Böyle bir çabayı gerekli kılan durum, ötekinin ilanında belli oranda pay sahibi olduğu düşünülen tarih derslerinin, bir anlamda sorumluluk alma zorunluluğudur.

Kitapta, bir ulus-inşa serüveni olan Cumhuriyet tarihi boyunca tarih ders kitaplarında kültürel faklılıkların nasıl ötekileştirildiklerinin öyküsü okuyucuya aktarılıyor ve aynı zamanda farklılıkların bir parçası olan azınlık öğrencilerinin seslerine kulak veriliyor. Fatih Yazıcı, Levinas’ın diliyle söylersek eğer, “ötekinin çağrısına cevap verebilmek için” onların tarih derslerinde neler hissettiklerini ve yaşadıklarını bu kitap aracılığıyla okurla paylaşıyor.

Fatih Yazıcı, 1982 yılında Trabzon/Of’ta doğan Fatih Yazıcı, ilk ve ortaöğretimini İstanbul’da tamamladı. 2004 yılında Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. 2009 yılında “Yurtseverlik Eğitimi: Sosyal Bilgiler ve Tarih Öğretmenlerinin Tutum ve Algılarına Yönelik Bir Çalışma” adlı yüksek lisans teziyle uzman ünvanını, 2013 yılında hazırladığı “Çokkültürlülük ve Yurtseverlik Açısından Azınlık Okullarında Tarih Dersleri” adlı teziyle doktor ünvanını kazandı. Yazarın ayrıca çokkültürlü eğitim, yurtseverlik eğitimi, Türkiye’de tarih eğitimi ve insan haklarıyla ilgili çeşitli makale ve kitap bölümleri bulunmaktadır.

2007-2009 yılları arasında Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde, 2009-2014 yılları arasında da Marmara Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışan Fatih Yazıcı halen, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Ürün Detayını Göster
Kitap Ayrıntıları
ISBN : 9786055895594
Ebat : 13.5x21

Basım Tarihi : 3/2015

Baskı Sayısı : 1. Basım

Sayfa Sayısı : 224

Cilt Tipi : Ciltsiz

Kağıt Tipi : 2. Hamur

Basım Yeri : Türkiye - İstanbul

Kitapkolik.com Duyuru
100 TL üzeri kargo bedava!
50 TL üzeri kargo 5 TL
Canlı Destek'e Bağlanmak için tıklayınız
Kapıda Ödeme Hizmet Bedeli 7,50 TL ‘dir.
Kargo ücretini ödeyen ürünler için tıklayınız
Fırsat ürünleri için tıklayınız
Tüm Siparişlerde Sürpriz Hediye

HEMEN İNCELE
Kampanya
%25
28,00 TL
21,00 TL
100 TL üzeri kargo bedava!
50 TL üzeri kargo 5 TL
Canlı Destek'e Bağlanmak için tıklayınız
Kapıda Ödeme Hizmet Bedeli 7,50 TL ‘dir.
Kargo ücretini ödeyen ürünler için tıklayınız
Fırsat ürünleri için tıklayınız
Tüm Siparişlerde Sürpriz Hediye

HEMEN İNCELE
Fatih Yazıcı
Fatih Yazıcı
Daha fazla bilgi Yazar Profili
  • Yorumlar (0)
  • Ödeme Seçenekleri
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.