Sıralama seçin
Toplam 156 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4

Aziz Nesin

Aziz Nesin, 20 Aralık 1915 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Darüşşafaka Lisesi’nde iki yıl eğitim gördükten sonra Kuleli Askeri Lisesi’ne devam ederek burada mezun oldu. Daha sonra Kara Harp Okulu ve Askeri Fen Okulundan mezun oldu. 

Göreve başladıktan sonra görev ile yetkisini kötüye kullanmak suçu ile yargılandı ve sonrasında ordudan uzaklaştırıldı. Bir süre bakkallık yapan Aziz Nesin, bir süre sonra gazeteciliğe başladı, birçok dergi çıkarttı. Çoğu dergi ile gazetede mizahi yazıları yayınlandı.

1972 yılında Çatalca’da Nesin Vakfı’nı kurdu. Bu vakfı kurmasındaki amacı ise kimsesiz çocukların eğitimlerini gerçekleştirmek oldu. Kitaplarından gelen gelirin tamamını bu vakfa bağışladı.

Aziz Nesin, 1979 yılında Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanlığı’na getirildi ve bu görevini sürdürdü. Yazdığı bazı yazılardan dolayı tutuklanarak sürgüne gönderildi. Türk edebiyatının değil aynı zamanda dünya edebiyatının da faydalandığı yazar, bu nedenle tüm dünyada tanınan mizah sanatçısı olarak edebiyatımızda özel bir yere sahip oldu. Aynı zamanda genç mizah yazarlarının da ortaya çıkmasını sağladı.

Yazı hayatına önceleri şiirle başlayan yazar, bir süre şiir yazdıktan sonra mizah dışı gerçekçi hikayeler kaleme aldı. Sonralarda ise mizahi hikayelere yöneldi. Yazdığı hikayeler ile adından sıkça söz ettirdi. Türk edebiyatının önemli gülmece yazarlarından olan Aziz Nesin, hikaye, masal, şiir, roman, gezi yazısı, fıkra, anı ve oyun türlerinde eserler verdi.

Bu yönü ile çok çeşitli türlerde yazan nadir yazarlardan biri olmuştur. Yüzün üzerinde eseri bulunan Aziz Nesin, kitaplarını sosyal gerçekçi bir anlayış ile oluşturdu. Eserlerinde çok fazla abartıya kaçmış, masal tekerlemelerini andıran ve tekrarı çok olan cümleleri kullanmıştır.

Sade bir dille yazan yazarın üslubu çok abartılıdır. Aziz Nesin çok fazla eser verdiğinden çoğunlukla eserlerinin üstünde fazla oynamadan taslaklar halinde matbaaya vermiştir. Yazar Sabahattin Ali ile beraber Alibaba, Marko Paşa, Malum Paşa, Merhum Paşa isimlerinde mizah dergisi çıkarttı. Ayrıca tek başına Zübük adlı mizah dergisini çıkaran yazar 6 Temmuz 1995 yılında Çeşme’de hayatını kaybetti.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.