Sıralama seçin
Toplam 13 ürün görüntüleniyor.

Azra Erhat

6 Haziran 1915 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Azra Erhat, ilk ve orta öğrenimini Belçika’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Tarih Coğrafya fakültesinden mezun oldu. Klasik Filoloji bölümünde asistanlık yaptıktan sonra 1946 yılında doçent oldu. 1948 yılında aynı fakültede görevde bulunduğu arkadaşları ile beraber sol görüşlü oldukları gerekçesiyle üniversiteden uzaklaştırıldı. Yeni İstanbul ve Vatan gazetelerinde çalışan Azra Erhat, Milletler arası çalışma bürosunda kütüphanecilik yaptı.

Yunan klasiklerini çevirip bu alanda tanınan yazar Azra Erhat, A. Kadir ile birlikte Homeros’un İlyada destanını çevirdi. Çevirinin ilk cildi Habib Törehan Bilim ödülünü aldı. Üçüncü cildi ise Türk Dil Kurumu çeviri ödülüne layık görülmüştür.

Büyük Yunan düşünürlerinin eserlerini Türkçeye çevirerek kazandıran yazar, Yeni Ufuklar dergisinin daimi yazarları arasında olmuş ve Hümanizm anlayışının öncüleri içerisinde yer aldı. Halikarnas balıkçısı ile aynı görüşleri savunan yazar ayrıca gezi yazıları ile gezi edebiyatı alanında da önemli eserler vermiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.