Sıralama seçin
Toplam 32 ürün görüntüleniyor.

Bediüzzaman Said Nursî


Said Nursi, 15 yaşında bir medrese öğrencisiyken hocası tarafından verilen Bedi-üz-Zaman (Zamanın Güzelliği) lakabı ile anılmaktadır. Bediüzzaman Said Nursi, 1878 yılında Bitlis iline bağlı Hizan ilçesinin Nurs köyünde doğmuştur. Yedi çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğu olarak doğmuştur. Babasının adı Mirza, Annesinin adı Nuriye’dir.

Çocukluk döneminde çevresindeki medreselerde eğitim görmüştür. Kendisinde görülen hafıza gücü nedeni ile Molla Said-i Meşhur diye ilk olarak anılmıştır. Daha sonra Bediüzzaman unvanı ile şöhret bulmuştur. Öğrencilik yıllarında İslami ilimler ile ilgili tam doksan kitabı ezberlemiştir.

Şirvan, Siirt, Bitlis, Doğubeyazıd, Tillo ve Mardin’e gitmiştir. Daha sonra Van’a giderek 12 yıl yaşamıştır. Van’da kaldığı zamanlarda eğitim metodunu kendisinin hazırladığı bir medrese kurmuştur.

Asıl hedefi ise metodunu kendi hazırladığı bir üniversite kurmak olmuştur. Bu üniversitede din ilimleri ve fen ilimleri beraber öğretilecek, etnik diller serbest tutulacaktı. Bu üniversiteyi Kahire’deki Ezher Üniversitesinden ilham alarak Medreset-z-Zehra ismini vermiştir.

Bu üniversiteyi kurmak için 1900’lü yılların başında İstanbul’a gelmiştir. 13 Nisan 1909 yılında 31 Mart Vakası isyanında isyancıları yatıştırmaya çalışmış, isyanın bastırılmasının ardından Said Nursi’de olaya karıştığı iddiası ile tutuklanmıştır. Mahkemeden sonra da beraat etmiştir.

Bediüzzaman Said Nursi I. Dünya Savaşı yıllarında Doğu Cephesinde gönüllü Milis alay komutanlığı yapmıştır. Savaş sırasında yaralanmış ve Ruslar tarafından 2.5 yıl esir alınmıştır. Bolşevik ihtilalinde kargaşadan yararlanıp kaçarak kurtulmuştur. İstanbul’a geldikten sonra Osmanlı2nın en üst dini danışma merkezi olan ve Mehmet Akif Ersoy’un sekreterliğini yaptığı Darü-l Hikmeti’l İslamiye’de 4 yıl görevde bulunmuştur.

1925 yılında Van’da görev yaptığı sırada meydana gelen Şeyh Said hareketi nedeni ile bu harekete karşı çıkmasına rağmen, tedbir olması amaçlı önce Burdur, Isparta, Eğirdir ve Barla’ya sırası ile gönderildi. Burada sekiz yıl kalan Said Nursi, Risale-i Nur Kur’an Tefsirinin çoğu bölümünü burada yazmış, birçok mahkemeye çıkmış hepsinden beraat etmiştir.

Bediüzzaman Said Nursi, 1950 yılında çok partili hayata geçildiğinde dini hak ve hürriyetler genişlediğinden eserlerini matbaalarda bastırabilmiştir. 23 Mart 1960 yılında 82 yaşında Şanlı Urfa’da hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.