Sıralama seçin
Toplam 52 ürün görüntüleniyor.
1 2

Buket Uzuner

Buket Uzuner 1955 Ankara doğumludur. Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümünden mezun olduktan sonra Çağdaş Türk romancıları arasında yer aldı. Kitapları ise Türkiye’de bestseller olan yazarımızın bu kitapları dört ayrı dilde yayınlandı. Gezi yazarlığı alanında başarılı eserler sunmak için Kuzey Amerika, Kuzey Sahra Afrikası ve Avrupa’ya uzanan gren seyahatleri yaptı.

Buket Uzuner araştırmacı ve öğrenci olarak yurtdışında kazanmış olduğu burslarının dışında çocuk bakıcılığı, barmenlik, garsonluk ve aşçılık yaparak geçimini sağlamaya çalıştır. Kendisi yazar olabilmek akademik kariyerine son vermiştir. Reklam, sinema ve turizm alanlarında çalışmalara başlamıştır. Yazarımız İki Yeşil Su Samuru romanı ile popülerlik kazanmaya başladı. Kumral Ada Mavi Tuna, Uzun Beyaz Bulut ve Gelibolu isimli eserleri ile de edebiyat dünyasının önemli yazarlarından biri haline geldi.

Buket Uzuner, Rasodi isimli kadın dergisinde kadın ve gezi sayfaları hazırlamış, ikinci romanı Balık İzlerinin Sesi hem yurtiçi hem de yurtdışında büyük ses uyandırmayı başarmıştır. Yunus Nadi roman ödülünü 1993’de alan yazarımız aynı yıl İngiliz Kültür Derneğinin davetlisi olarak Cambridge Edebiyat Konferansına katılmıştır. Bir yıl sonrasında ise Almanya edebiyat turnesine çıkmıştır.

Gezginler Kulübünün kurucuları arasında yer alan Buket Uzuner Türkiye PEN yazarlar derneği, Edebiyatçılar Derneği ve TWUC üyesidir. İstanbul Üniversitesi Yılın Roman Ödülüne 1997 yılında sahip olan yazarımızın kitapları 19 ayda 26 baskı yaparak Türkiye’de en çok okunanlar arasına girmeyi başarmıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.