Sıralama seçin
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

Cahit Külebi

Türk edebiyatı şairi Cahit Külebi, 9 Ocak 1917 yılında Tokat’ta dünyaya gelmiştir. Soyadı yasası çıktıktan bir süre sonra ailesi Erencan soyadını kullanmıştır. Fakat şair Cahit, Külebi soyadını sonradan resmiyete dökmüştür.

İlk ve ortaokul öğrenimini Tokat’ta tamamlayan Külebi, lise öğrenimini Sivas’ta tamamlamıştır. Lisans öğrenimini İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamlayan Külebi, Reşit Rahmeti Arat desteği sayesinde Almanya ve Fransa’ya giderek dil eğitimleri almıştır.

Öğretmen okulunda eğitimini tamamladığı sırada Behçet Necatigil ile sınıf arkadaşı olan Külebi, daha sonra mezun olmuş ve Ankara Gazi Lisesi’nde öğretmenlik görevini icra etmiştir. Milli Eğitim Müfettişliği görevine tayin edilen Külebi, İsviçre’ye kültür ataşesi ve öğrenci müfettişi olarak gönderilmiştir. Buradaki görevini tamamlayan Külebi, Türkiye’ye dönerek birkaç önemli mevkide görev yapıp emekliye ayrılmıştır.

Türk Dil Kurumu’nda çalışan Külebi, yazım hayatına başlamış ve şiirlerini yayınlamaya başlamıştır. Varlık Dergisinde ve Gençlik dergisinde yayınladıkları eserlerini Nazmi Cahit takma adıyla yayınlamıştır.

Yazmış olduğu eserlerinde her zaman kendine özgü ifadeleri ve tarzıyla öne çıkan Külebi, 90’lı yıllarda İtalya’da düzenlenen bir şiir yarışmasının tek onur konuğu olarak davet edilmiştir.

20 Haziran 1997 yılında Ankara’da vefat eden Külebi’nin defni, Erzurumlu Emrah Türbesi’nin yanındadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.