Sıralama seçin
Toplam 8 ürün görüntüleniyor.

Cahit Sıtkı Tarancı


4 Ekim 1910 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelen Cahit Sıtkı Tarancı, Galatasaray lisesinden mezun olmuştur. Ankara üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine bir süre devam etmiş olsa da daha sonra Ankara Yüksek Ticaret okulunu bitirmiştir.

Sümerbank’ta memur olarak çalışmış, 1939 yılında Paris Radyosunda Türkçe yayınlar yapmıştır. Cahit Sıtkı Tarancı, II.Dünya Savaşı başladıktan sonra ülkeye dönerek Çalışma Bakanlığında bir süre görev almıştır.

Yazar, şiirlerinde şekle düşkün bir sanatçı olmuştur. Bu nedenle kafiyeye ve hece veznine sonuna kadar bağlı kalmış, dili çok canlı ve temiz kullanmıştır. Ahenkli bir üslup ile şiirlerini meydana getiren Tarancı, uzun cümleleri kullanmıştır.

Sembolizm ve romantizm etkisi ile şiirlerini oluşturan Cahit Sıtkı Tarancı, şiirlerinde günlük aşklar, mutluluklar, insanların günlük tasaları, yaşama sevinci gibi konuları ele almıştır. Şiirlerinin çoğunda ise kendini anlatmıştır.

Sanat için sanat anlayışı ile şiirlerini yazmış olan Cahit Sıtkı Tarancı, karamsar ruh hali ve yaşama sevinci arasında kalıp bu ikilemini şiirlerine de yansıtmıştır. Şiirlerinde derin felsefe ve fikirlerden de bahsetmiştir.

Deneme, mektup, makale ve hikaye türünde eserler de yazmış olan Cahit Sıtkı Tarancı kısmıfelç geçirerek konuşma yetisini kaybetmiş, 12 Ekim 1956 yılında Viyana’da tedavi görmüş olduğu hastanede hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.