Sıralama seçin
Toplam 39 ürün görüntüleniyor.

Can Dündar

Can Dündar, 16 Haziran 1961 senesinde Ankara şehrimizde dünyaya gelmiştir. İlkokul ve ortaokulu Mimar Kemal Okulunda tamamlayan yazar, 1982 yılında Ankara üniversitesinde Basın Yayın Yüksekokulundan mezun olmuştur. 1979 yılında itibaren Yankı, Hürriyet, Nokta, Tempo, Aktüel Sabah ve Milliyet yayın kuruluşlarında görev alan yazar, 1988 yılında ODTÜ Siyaset Bilimi dalında yüksek lisansını tamamlamıştır.

1996 yılında yanı bölümde doktorasını yapan Can Dündar, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve ODTÜ’de dersler vermiş, 1988 yılında TRT haber dairesinde televizyon hayatına başlayarak, 32. Gün programını 1995 yılında kadar devam ettirmiştir. Sonrasında ise Mehmet Ali Birand ve Bülent Çaplı ile belgesel dizi Demirkırat’ı hazırlamıştır. 1994 yılında da 12 Mart belgesel dizi projesini hayata tekrar birlikte geçirmişlerdir.

Sırası ile Cumhuriyetin Kraliçeleri, Sarı Zeybek’i hazırlayan Can Dündar, daha sonra Birand ile Çapraz Ateş programını hazırlamıştır. Sonrasında ise bir dizi belgesel programları ile Türkiye’nin en çok konuşulan gazetecisi ve belgeselcisi olmuştur. 2004 yılında ise Milliyet’in Popüler ekini hazırlamıştır. 9 Şubat 2015 yılında Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu oy birliği ile Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliğine atanmıştır.

Can Dündar, 26 Kasım 2016 yılında Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilcisi olan Erdem Gül ile beraber MİT tırları soruşturması kapsamında tutuklanma emri ile mahkemeye sevk edilerek tutuklanmış, 27 Ocak 2016 yılında ise İstanbul Başsavcılığının hazırlamış olduğu iddianame sonucunda iki gazeteci için bir defa müebbet ve 30 yıla kadar hapis cezası istenmiştir.

14. Ağır Ceza Mahkemesi tahliye kararını vermiş ve Can Dündar, Erdem Gül 92 gün sonra 26 Şubat 2016 yılında cezaevinden çıkmışlardır. Otuzun üzerinde kitaba imza atan Can Dündar’ın bu kitaplarının geneli programlarından ve yazılarından kesitler olan eserlerdir. Ayrıca ceza evinden çıktıktan sonra Almanya’ya yerleşmiş ve Nobel’e aday gösterilmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.