Sıralama seçin
Toplam 64 ürün görüntüleniyor.
1 2

Carlo Collodi

1826 Floransa doğumlu olan Carlo Collodi’nin asıl adı Carlo Lorenzini’dir. Tüm çocukluğu doğduğu yerde geçen yazarımız iş hayatına gazeteci olarak başlamıştır. Birden fazla gazetede de yazılar yazan Carlo Collodi, daha sonra kendi gazetesi olan II Lampione’yi çıkartmaya başlamış ve hükümet tarafından kapatılmıştır. Daha sonra Fransız peri masallarından çeviriler yapmaya başlayan yazar çevirileri ile büyük bir başarı elde ederek yalnız çocuklar için yazmaya karar verdi.

Carlo Collodi, 1881 yılında tahta bir kuklanın hayatından kısa bir kesit anlatmış ve bu kesit arkadaşı tarafından gazetede yayınlanarak çocuklar tarafından sevilmiştir. Bu kısa kesit 1940’da Walt Disney tarafından Pinokyo karakteri olarak çizgi filme dönüştürülmüştür. Yazarımız masalının sağlamış olduğu sonsuz anlatı imkanlarını tanımaya başladıkça yazım şeklini de keşfetmiştir.

Pinokyo, Carlo Collodi’nin fazlası ile uzun sürecek olan yazarlık döneminin başlangıcı olmuştur. Yaklaşık yedi ciltlik bir yapıt olan Giannettino’yu yayımladığı sırada pnokyo farklı bir dergide tefrike olarak yayımlanmaya devam etmiştir. Yazar adete pinokyo eserinin diğer kitaplarını gölgede bırakacağından habersizdi. Usta bir kalem olan yazarımız Pinokyo dışında birden fazla kitap kaleme almış ancak 26 Ekim 1890 tarihinde yaşama veda etmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.