Sıralama seçin
Toplam 32 ürün görüntüleniyor.

Christine Nöstlinger

13 Ekim 1936 Avusturya, Viyana’da dünyaya gelen Christine Nöstlinger’in çocukluk dönemi iki yaşında iken Hitler ordusunun işgali altında kalan Avusturya’da bodrum sığınaklarında geçirdi. Dokuz yaşında iken Kızıl Ordu Viyana’ya girdiği zaman bodrum hayatından kurtuldu, Viyana Uygulamalı Sanatlar Akademisinde öğrenin gördü.

Christine Nöstlinger, 1950’de evlendi ve iki kız çocuk sahibi oldu. Daha sonra ise ev kadını kimliği ile yetinemeyeceğini anlayarak kitap resimleme işine başladı. Yazarımızın kitabı Alev Saçlı Çocuk düşünülenin aksine desenleri yerine yaratıcı öyküsü ile ilgi gördüğünden kitap resimlemeyi bırakarak yazmaya başladı.

Çok üretken bir yazar olmaya başlayan Christine Nöstlinger son otuz yılda yüzün üzerinde kitap ve sayısız makale yayımlamıştır. Çocuk ve genç okurların dışında yetişkinlere de dünümüz viyana lehçesi ile öykü ile şiirler kaleme aldı.

1973 yılında dünya çocuk edebiyatının klasikleri arasında yerini alan “Kim Takar Salatalık Kral’ı” ile Alman Gençlik Edebiyat Ödülünü kazanan yazar 1984’de uluslararası Hans Christian Andersen ödülünü ve 2003’de de uluslararası Astrid Linggren Edebiyat ödülünü aldı.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.