Sıralama seçin
Toplam 17 ürün görüntüleniyor.

Doris Lessing

Doris Lessing, 22 Ekim 1919 yılında İran Kermanşah'da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Doris May Tayler'dır. Gerçekte İngiliz bir aileden geliyordu. İngilizlerin İran Şahı ile yakın ilişki yaşadığı dönemlerde dünyaya gelmişti.

Babası I. Dünya savaşında sakatlanmış ve İran Kraliyet Bankasında memur olarak görev yapmıştı annesi ise bir hemşireydi. Katolik bir aile değillerdi ama iyi bir eğitim alabileceğini düşünerek Katolik okuluna gönderildi. Rahiplerin sert disiplinli tavırlarından dolayı okuldan soğudu. 13 yaşındaydı ve okul hayatına son verdi bu durum ileride tüm dünyanın tanıdığı bir yazar olması için zemin hazırlanmış oldu.

Doris Lessing, eğitim hayatı sona erince evde oturmaktan sıkıldı ve kitap okumaya başladı. Annesinin baskısından bunalan yazar 15 yaşında evi terk etti. Hemşirelik yapmaya başladı. Çalıştığı yerdeki yöneticisinin yardımı ile yazarlık yaşamına başladı. Doris' okuması için politik ve sosyolojik kitaplar verdi.

Yazar ilk öyküsünü gazete ve dergilerde yayınlattı. Ev hanımlığını ve çocuk doğurmayı reddetti. Bu düşüncesine rağmen 19 yaşında bir çiftçiye aşık oldu ve evlendi iki çocuğu oldu. Yaptığı hatanın farkına vararak oğlunu alarak kocasını terk etti.

İlk romanını İngiltere'de yayınladı. Güney Afrika'da istenmeyen kişi oldu. Irkçılık kitapları Afrika kitaplarında yer aldı. Feminizm ve kozmik fantezi ile ilgilendi ve kitaplarında kullandı. Yüzyılın en iyi yazarlarından biri olmayı başardı. Londra'da mütevazi bir yaşam süren Lessing 11 Ekim 2007 yılında Nobel Edebiyat ödülünü aldı.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.