Sıralama seçin
Toplam 24 ürün görüntüleniyor.

Doris Lessing

22 Ekim 1919 İran Kermanşah doğumlu olan Doris Lessing'in asıl adı Doris May Tayler'dır. Gerçekte İngiliz bir aileden gelmektedir. İngilizlerin İran Şahı ile yakın ilişki yaşadığı dönemde dünyaya geldi. Babası I. Dünya savaşında sakatlanmış ve İran Kraliyet Bankasında memur olarak görev yapmıştı annesi ise bir hemşireydi. Katolik bir aile değillerdi ama iyi bir eğitim alabileceğini düşünerek Katolik okuluna gönderildi. Rahiplerin sert disiplinli tavırlarından dolayı okuldan soğudu. 13 yaşında iken okul hayatına son veren Doris Lessing, daha sonra tüm dünyanın tanıdığı bir yazar olmasına zemin hazırladı.

Yazarımız, eğitim hayatı sona erince evde oturmaktan sıkılmış ve kitap okumaya başlamıştır. Annesinin baskısından bunalan Doris Lessing 15 yaşında evi terk etti. Hemşirelik yapmaya başlamış, çalıştığı yerdeki yöneticisinin yardımı sayesinde yazarlık hayatına başladı. Doris' okuması için politik ve sosyolojik kitaplar vermiştir.

Yazar ilk öyküsünü gazete ve dergilerde yayınlattı. Ev hanımlığını ve çocuk doğurmayı reddetti. Bu düşüncesine rağmen 19 yaşında bir çiftçiye aşık oldu ve evlendi iki çocuğu oldu. Yaptığı hatanın farkına vararak oğlunu alarak kocasını terk etti.

İlk romanını İngiltere'de yayınladı. Güney Afrika'da istenmeyen kişi oldu. Irkçılık kitapları Afrika kitaplarında yer aldı. Feminizm ve kozmik fantezi ile ilgilendi ve kitaplarında kullandı. Yüzyılın en iyi yazarlarından biri olmayı başardı. Londra'da sessiz bir yaşamı tercih eden Lessing 11 Ekim 2007 yılında Nobel Edebiyat ödülünü aldı.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.