Sıralama seçin
Toplam 3 ürün görüntüleniyor.

E. H. Gombrich

30 Mart 1909 yılında Viyana'da dünyaya gelen E. H. Gombrich, 1947 yılında İngiliz vatandaşlığına geçen ve hayatının büyük bölümünü İngiltere'de geçiren sanat tarihçisi, eleştirmen, kuramcı olarak tanınmaktadır. Yazarın müziğe olan ciddi sevgi ve ilgisi düşüncesini şekillendirmede etkili olmuştur. 1928-1933 yılları arasında Viyana Üniversitesi Sanat Tarihi Enstitüsünde okudu.

Profesyonel hayatının tamamını 1933'de Hamburg'dan Londra'ya gelen Alman sanat tarihçisi olan Aby Warburg'un kurmuş olduğu kurumda geçiren yazarımız II. Dünya Savaşı esnasında BBC'de görev almıştır. E. H. Gombrich, savaşın ardından Sanatın Öyküsü adlı kitabı üzerine çalışmaya başlayarak tarih öncesi çağlardan modern zamanlara kadar sanatın geçmiş olduğu aşamaları kolay ve akıcı bir dille ilk defa Sanatın Öyküsü adlı kitabında anlattı. Kitap ilk defa 1950 yılında yayımlandı.

1959-1976 yılları arasında Londra Üniversitesi Warburg Enstitüsünde başkanlık yapmış olan yazarımızın en önemli eserleri arasında yer alan Sanat ve Yanılsama 1960 yılında yayımlandı. Sayısız ödülüe ve onursal dereceye sahip olan E. H. Gombrich, son iki senesini hastalığından ötürü eve bağlı olarak yaşamıştır. Yazar 3 Kasım 2001 tarihinde Londra'nın batısında yer alan Hamstead'deki evinde vefat etmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.