Sıralama seçin
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

E. Rennan Pekünlü

Türk astronom ve bilim insanı Pekünlü 6 Şubat 1950 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. Lisans öğrenimini Ege Üniversitesi Fen Fakültesi’nde tamamlayan Pekünlü, yüksek lisansını da tamamlayarak akademik derece elde etmiştir. Başarılı bir öğrenci olan Pekünlü, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından aldığı burs ile İngiltere’ye giderek Leicester Üniversitesi’nde doktorasını tamamlamıştır.

Daha sonra Türkiye’ye dönüş yapan Pekünlü, Ege Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Astronomi Bölümü’nde asistan olarak görev yapmaya başlamıştır. Görevini icra ederken bir yandan da akademik hayatına devam eden Pekünlü hazırlamış olduğu tez ile Profesör unvanını eline almıştır.

Pekünlü sonra ki yıllarda TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nde akademik kurul üyesi olarak yer almıştır. Daha sonra Başörtülü öğrencileri derse almadığı gerekçesiyle şahsına açılan dava sonucunda iki yıl bir ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Her ne kadar cezanın geri alınması için imza toplansa da işe yaramayıp ceza süreci devam etmiştir. Üniversitede ki görevinden ayrılan ve emekliliğini isteyen Pekünlü, Foça Açık Cezaevi’nde yatmıştır. Daha sonra yine aynı konu üzerine dört kız öğrenci tarafından açılan dava sonucunda tekrar suçlanan Pekünlü, ikinci dava konusunda da yargılanmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.