Sıralama seçin
Toplam 33 ürün görüntüleniyor.

Elif Şafak

1971 Strazburg doğumlu olan Elif Şafak, Ortaokulu Madrid’de okuduktan sonra ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisansını ODTÜ Kadın Çalışmaları Bölümünde tamamlayan yazarımız ODTÜ Siyaset Bilimi Bölümünde doktorasını tamamlamasının ardından Yüksek Lisans tezini İslamiyet, Kadın ve Mistisizm hakkında yaptı. Elif Şafak bu teziyle Sosyal Bilimler Derneği tarafından ödüllendirildi.

İstanbul Bilgi Üniversitesinde dersler veren yazarımız 2003-2004 yılları arasında Michigan Üninersitesinde yardımcı doçnetlik yapmasının yanı sıra Arizona Üniversitesi Yakın Doğu Araştırmaları Bölümünde de yardımcı doçent olarak görevde bulundur. Elif Şafak Türkiye'de ise çeşitli günlük ve aylık yayınlarda yazılar kaleme aldı. Halk kültürüne önem veren yazar halk kültürünün içinde bulunduğu batıl inançlar, din ve cin gibi unsurları konu aldı. Hikayelerinde ise zaman zaman halk kültürü ve dini motifler anahtar nokta oluşturmaktadır.

Roman ve masalı bir araya getirdiği eserleri de bulunan yazar klasik romanlarda kullanılan iyi ve kötü karşılaştırılması dışında zıtlıklara da yer verdi. Eserlerinde ortak temalar kullanan Elif Şafak'ın kullandığı temalara bakıldığında beslendiği kaynaklar ve hayatının önemli detayları hakkında bilgiler vardır. Sözlü edebiyat ürünlerini kullanması masal anlatır gibi yazmasının göstergesidir. Eserlerinde cümle aralarına kutsal kitaplardan ayetler serpiştiren yazarımız ayetlerin yanı sıra başka dini motiflere de yer vermektedir.

Hristiyanlık ve Yahudiliğe ait ögelere de yer veren Elif Şafak, İslamiyette ise daha çok tasavvufi unsurlar kullanmayı tercih etmektedir. Bu konularda kullandığı unsurlar O’nun bilgi birikimin çok derin olduğununun bir kanıtıdır. Kadınlara kitaplarında ayrı bir yer ayıran yazarın yapıtlarında kadınlar başlı başına bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadınalra ait olan haller, zayıflıklar ve hassasiyetler sıklıkla görülür. Kitaplarında yazar kadın karakterleri özenle yaratmıştır. Aynı zamanda kitaplarındaki kadın karakterler cesur, gerçekçi, yalnız, zengin ve renklidir. yazarın eserlerinde çoğunlukla uç hayatları yaşamayı seven kadınlar yer alır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.