Sıralama seçin
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Erhan Gökgücü

Oyun yazarı, Oyuncu, yönetmen Erhan Gökgücü 1939 yılında Dünya’ya gelmiştir. 1963 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünü tamamlayan yazar, bir dönem sonra Devlet Tiyatrosundan ayrılma kararı almıştır. Erhan Gökgücü özel tiyatrolarda oyuncu ve rejisör olarak çalışmıştır. 1972 yılında ise Devlet Tiyatrolarına tekrardan dönüş yapmıştır. Erhan Gökgücü, İzmir Devlet Konservatuarında sahne, diksiyon ve fonetik eğitimi vermiştir.

Bunların yanı sıra yazar Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulunda konuşma eğitimi öğretmenliği yapmıştır. Külter Sen başkanlığı görevini üstlenen Erhan Gökgücü, Trabzon ve Adana Devlet Tiyatrolarında müdür ve sanat yönetmeni olarak çalışmıştır. 1996 ve 1997 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünde sahne dersi alanında öğretmenlik yapmıştır. Erhan Gökgücü bu görevinden sonra 1998 yılında Devlet Tiyatroları Başrejisörlüğüne atanmıştır.

Sanat hayatı içerisinde yetmişe yakın oyunda rol alan yazar, rejisör olarak kırka yakın oyunu sahnelemiştir. Sanat, tiyatro sanatı ve estetiği alanında pek çok sanat dergisinde yazıları yayımlanmıştır. Erhan Gökgücü Asaf Çiğiltepe, En İyi Oyuncu, Ramazanla Cülide isimli oyunu ile Tobav Oyun Yazımı Yarışması Birincilik Ödülü ve rol aldığı Kafesten Bir Kuş Uçtu isimli oyun ile Avni Dilligil Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüştür.

Bunların yanı sıra Gerçek Kurbanın Acısı ile İstanbul Bakırköy Belediyesi Oyun Yazımı Yarışması Yunus Emre Büyük Ödülü, Kültür Bakanlığı Sanata Otuz Yılı Aşkın Emek ve Katkı Ödülü, Promete 1940 ile Kültür Bakanlığı-Tobav Oyun Yazımı Yarışması Hasan Ali Yücel Ödülü gibi çok sayıda ödül kazanmıştır. Bilge yayınevi tarafından yayımlanan Muz Kabuğu Cinayeti kitabının yazarı Erhan Gökgücü, 14 Şubat 2020’de hayata gözlerini kapamıştır. Erhan Gökgücü cenazesi Ankara’da toprağa verilmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.