Sıralama seçin
Toplam 8 ürün görüntüleniyor.

Ezop


Ezop milattan önce 621 yılında Yunanistan’da Trakya bölgesinde dünyaya gelmiştir. İsminin Yunancası Aisopos’tur. Ezop’un doğum yeri net olarak bilinmemektedir. Hayatı üzerine farklı ipuçları Herodot ve Plutarkhos tarafından verilmektedir. Bazı kaynaklara göre Trakyalı, bazı kaynaklara göre de Frigyalı olduğu söylenmektedir.

Bu söylentiler arasında en kabul göreni ise, Trakya dışında ladmon isimli bir kişinin kölesi olarak yaşamış, özgürlüğüne kavuşunca da uzun bir yolculuk yapmıştır. Bu yolculuğun ise Delphoi’ye yapıldığı söylenmektedir. Delphoi’ye giderken bir cinayete kurban gittiği de söylentiler arasında yer alır. Fakat Ezop’un Emirdağ yakınlarında ki Amorium kasabasında doğduğu ve büyüdüğü de söylenmektedir.

Ezop, fabl olarak bilinen öyküler ile tanınmaktadır. Anlattığı hikayeler hayatla alakalı öğüt ve ders içeriklidir. Hikaye içerisinde yer alan kahramanlar ise hayvanlardır. Ezop ‘un hikayesinde hayvanlar insanlar gibi konuşur ve onlar gibi davranırlar. Öykü sonunda okuyucu öğüt almış olur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.