Sıralama seçin
Toplam 3 ürün görüntüleniyor.

F. Scott Fitzgerald

Francis Scott Key Fitzgerald, 24 Eylül 1896 yılında St Paul, Minnesota ABD’de Dünya’ya gelen İrlanda asıllı Amerikalı Yazardır. 21 Aralık 1940 tarihinde Hollywood, Los Angeles Kaliforniya ‘da hayata gözlerini kapatmıştır. Fitzgerald, 20 yüzyılın en büyük Amerikan yazarlarından bir tanesi olarak kabul edilmiştir. I. Dünya Savaşı esnasında yetişen nesli ve 1890’lı senelerde doğmuş olanları, Kayıp Kuşak olarak vurgulamaktadır.

F. Scott Fitzgerald, Princeton Üniversitesi'nde başladığı eğitim hayatını tamamlamadan ayrılmıştır. I. Dünya Savaşı'na katılan Fitzgerald, savaş bittiğinde gazetecilik yapmaya başlamıştır. Başka yazarlardan ayrı kılan özelliği, kendi içinde iki karşıt görüşü ya da duyguyu aynı anda barındırma özelliğidir.

 

1920 tarihinde Cennetin Bu Yanı isimli eseri ile adını duyurmayı başarmıştır. Kaleme aldığı Romanları ile kazancı artmaya başladı ve kendini eğlence yaşamına kaptırdı. Eğlence hayatı Fitzgerald’in sağlığını bozmuştur. Zamanla şöhretini yitiren Scott Fitzgerald, ruhsal bunalım içine girdi. Yaşama küskün olarak Hollywood'da hayata gözlerini kapadı.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.