Sıralama seçin
Toplam 49 ürün görüntüleniyor.
1 2

Fakir Baykurt


15 Haziran 1929 yılında Burdur’da dünyaya gelen Fakir Baykurt, 1948 yılında Gönen Köy Enstitüsünü bitirmiş ve köy öğretmenliği yapmıştır. 1955 yılında Ankara Gazi Enstitüsünden mezun olarak öğretmenlik ve ilköğretim müfettişliği yapmıştır.

Fakir Baykurt’un bilinen en önemli eseri Yılanların Öcü, kendisinin Bakanlık emrine alınmasını sağlamıştır. ABD İndia Üniversitesi ders araçları konusunda eğitim almış, döndükten sonra Türkiye Öğretmenler Sendikasının kurucuları arasında yer almıştır.

Türkiye Öğretmen Dernekleri Milli Federasyonunda genel başkan olarak da görev yapmış olan Fakir Baykurt, 1969 yılında öğretmen boykotlarından dolayı açığa alınmış ve istifa etmiştir. Edebi yaşamına şiirle başlamıştır. Orhan Veli’nin izinden köy hayatı temalı şiirler kaleme almıştır. Şiirden sonra roman ve öykü yazmaya yönelmiştir.

Türkiye’deki köy hayatını devrimci bir bakış ile kitaplarına yansıtan Fakir Baykurt, köy edebiyatı hareketinin öncülerinden biri olmuştur. Köy Enstitüsü mezunu olarak bu özelliğine sıklıkla rastlanmaktadır.

12 Mart döneminde tutuklanmış ve Askeri Mahkeme tarafından uzun süre yargılanarak beraat etmiştir. Beraatinin ardından Almanya’ya giden Fakir Baykurt, uzun süre orada yaşamış ve 11 Ekim 1999 yılında burada hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.