Sıralama seçin
Toplam 90 ürün görüntüleniyor.
1 2 3

Ferit Edgü


Ferit Edgü 1936 İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İstanbul Güzel Sanatlar Fakültesi’nde bir dönem eğitim görmüştür. Bir sınava girip o sınavda başarı elde etmiştir. Sınavı kazandıktan sonra önce Almanya’ya daha sonrada Fransa’ya gitmiştir. Paris’te resim çalışmalarında bulunmuştur. Paris’te felsefe, sanat tarihi ve seramik kurslarına katılmıştır.

Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra metin yazarlığı yapmaya başlamıştır. Reklamcılık ve yayımcılık alanlarında şirketler açmış ve açtığı şirketlerde çalışmıştır. Aynı dönemde birden fazla ödüle layık görülmüştür.

Ferit Edgü yazarlık hayatına şiir yazarak başlamıştır. 1952’de kaleme aldığı ilk şiirini Kaynak Dergisinde yayınlamıştır. 1954’de ise Yeni Ufuklar dergisinde ilk öyküsünü yayınlamıştır. Roman yazarlığından çok öykü ve deneme yazısı yazmış bir sanatçıdır. Bunun nedeni ise plastik sanatlar alanında hazırladığı deneme, eleştiri v tartışmalarıyla gündemde yerini almıştır.

Ferit Edgü hayatındanı baz alarak farklı dil ve anlatım biçimleri kullanmıştır. Tüm romanları gözleme dayalıdır. Romanlarında toplumsal gerçeklerin yanı sıra bireysel gerçekleri de yazmıştır. Romanları incelendiğinde psikolojik derinlikler incelenmiştir.

Eserleri incelendiğinde çoğunlukla aydın kesimin uyumsuzluğu ve yalnızlığı işlenmiştir. Çevresiyle sorunlar yaşayan bireylerin sorunlarına değinilmiştir.

Ferit Edgü’nün (O) isimli romanı Hakkari’de Bir Mevsim ismiyle beyaz perdeye taşınmıştır. Bu film 1983’de 33. Berlin Film Festivalinde ve 1984’de 2. Akdeniz Kültürleri Festivalinde ödüle layık görülmüştür.

Ferit Edgü edebiyat ile alakalı araştırma kitapları ve makaleler kaleme almıştır. Bu kitap ve  makaleler sayesinde büyük başarı elde etmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.