Sıralama seçin
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Fidel Castro

13 Ağustos 1926 Küba Mayari doğumlu olan Fidel Castro, Küba devriminin önderlerinden biridir. İspanyol göçmen olan Angel Castro'nun beş çocuğundan ikincisidir. Yazarımızın çocukluğu maddi gelir bakımından iyi olmayan Mayari'de geçmiştir. Fidel Castro, okul zamanını Oriente'nin merkezi olarak bilinen Santiago'daki Katolik okulları ve Havana'da bulunan Cizvit Lisesi Belen İlahiyat Okulunda bitirdi.

Fidel Castro, 1950 yılında Havana Üniversitesinde hukuk doktoru olarak diplomasını almasının ardından hukuk bölümünde öğrenimini tamamladı. 1952 yılında Batista'ya karşı verdiği savaşın sonunda hapsedilmiş ve hapis süresi dolduktan sonra sürgüne gönderilmiş olan Fidel Castro, sürgünün ardından 1959 yılında Küba'ya dönerek 26 Temmuz Hareketinin startını verdi.

2 Ocak 1959 yılında iktidarın başına geçen Fidel Castro, Küba devlet başkanı oldu ve Dünya Tarihindeki önemli devlet adamları arasına ismini altın harflerle kazdırmayı başardı. 31 Temmuz 2006'da bazı sağlık sorunlarından dolayı geçici olarak bütün yetkilerini kardeşine veren Fidel Castro, aynı zamanda başkan yardımcısı olan Raul Castro'ya vermiştir. Fidel Castro, 19 Şubat 2008 yılında yaptığı konuşmanın ardından 1959 yılında yürütmeye başladığı Küba Devlet Başkanlığı görevini terk etti.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.