Sıralama seçin
Toplam 50 ürün görüntüleniyor.
1 2

Francis Scott Key Fitzgerald

Francis Scott Key Fitzgerald, 1896 yılında Minnesota’ya bağlı Saint Paul’da doğmuştur. Yazar çocukluğunu New York’a bağlı Buffalo ve Syracuse’da geçirmiştir. Koyu bir Katolik olan anne babasının tercihi üzerine ilk ve orta öğrenimini Katolik okullarında tamamlamıştır. Bu dönemde parlak zekası ile edebiyata olan düşkünlüğünden akranları arasında sıyrılmıştır.

Yazar 1913 yılında Princeton Üniversitesine girmiştir. Yazar olmaya karar verdikten sonra üniversite yıllarını edebi yeteneğini geliştirmeye adamıştır. 1917 yılında I. Dünya Savaşına katılmak üzere eğitimini yarıda bırakmıştır. Montgomery’de asteğmen olarak görevde bulunduğu sırada, Alabama Yüksek Mahkemesi hakiminin kızı olan ve Fitzgerald’ın Montgomery çevrelerinin “altın kızı” dediği Zelda Sayre ile tanışmış ve aşık olmuştur.

Francis Scott Key Fitzgerald, 1937 yılında Hollywood’a taşınmış ve Metro-Goldwyn-Mayer film şirketinde çalışmaya başlamıştır. Bu dönemde alkol sorunu, sağlığını tehdit edecek derecede artmıştır. Geçirmiş olduğu kalp krizinin ardından doktorunun tavsiyesi üzerinde daha sakin bir yaşam sürmeye karar vermiştir.

Fakat 1940 yılında geçirmiş olduğu ikinci kalp krizinin ardından, 44 yaşında hayatını kaybetmiştir. Cenazesi 20-30 kişilik bir topluluğun katıldığı tören ile Maryland’deki Rockville Mezarlığına defnedilmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.