Sıralama seçin
Toplam 263 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 .... 7 8 9

Franz Kafka

Orta sınıf bir Yahudi ailenin ilk çocuğu olarak 3 Temmuz 1883 yılında Prag'da doğan Franz Kafka, Avusturya İmparatorluğuna bağlı Bohemya Krallığında yaşamını sürdürmüştür. 20. yüzyılın Modern Almanya Edebiyatının öncüleri arasında yer alan Franz Kafka yaşadığı dönemde çok fazla bilinmemiş ancak yakın arkadaşı olan Max Brod'a ölümünün ardında tüm eserlerini yakmasını istemiştir. Fakat arkadaşı tam tersini yaparak eserleri yayımlamış ve Kafka'nın ölümünden sonra tüm dünyanın sevdiği ve tanıdığı bir yazar olmasını sağlamıştır.

Franz Kafka, Türkçeye Değişim ya da diğer adı ile Dönüşüm olarak çevrilen romanında 20. Yüzyıl sanayi sonrası batı toplumunu ve içinde bulunan yalnızlığını işlemiş. İki erkek kardeşini çok küçük yaşlarda kaybetmiş, 3 kız kardeşini de Nazi soykırımında kaybetmiş olan yazar liseöğreniminin ardından Hukuk okumaya karar vererek beş yıl hukuk eğitimi almıştır.

Hukuk eğitinin ardından Albert Weber’in yanında staj yapan Franz Kafka, ceza hukuku alanında ilerleme göstermiştir. 1907 yılında İtalyan bir sigorta şirketinde işe başlayan Franz Kafka, o yıllarda Max Brod ile tanışmış ve onunla iyi bir dost olmuştur.

Brod sayesinde edebiyatı seven yazarımız Frans Kafka dönemin ünlü edebiyatçıları ile tanışma fırsatı yakalamıştır. Hayatındaki en önemli kişi ve dönüm noktası olan kişi Max Brod olmuştur. 1923 yılında aile baskısından kurtulup yazabilmek için Berlin’e yerleşmiştir.

Ölümünden önce yakın dostu olan Brod’a verdiği birçok eserinin değersiz ve önemsiz olduğunu düşünen Franz Kafka’ın en önemli eserlerinden olan Dönüşüm kitabında babasının hayatında yer ettiği etkiye rastlamak mümkündür.

1917 yılının Ağustos ayında Franz Kafka’nın ağzından bir miktar kan gelir ve hastaneye kaldırılan yazara Akciğer kanseri teşhisi konulur. Hastalığının üzerinden bir yıl geçtikten sonra gribe yakalanan yazar gırtlağına kadar yayılan kanserden dolayı konuşma yetisini kaybetmiştir.

Franz Kafka, 3 Haziran 1924 yılında hayatını kaybeder ve annesi ile babasının bulundukları mezarın yanına defnedilir. Kafka’nın Prag’da yaşadığı ev ise müze haline getirilmiş, 1963 yılında Liblice Şatosunda Kafka için uluslararası konferans düzenlenmiştir bu konferansa ise Roger Garaudy, Ernt Fischer gibi büyük yazarlar katılmıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.