Sıralama seçin
Toplam 238 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 .... 6 7 8

Franz Kafka


Franz Kafka, 3 Temmuz 1883 yılında orta sınıf bir Yahudi ailesinin ilk çocuğu olarak Prag’da dünyaya gelmiştir. Avusturya İmparatorluğuna bağlı Bohemya Krallığında yaşamıştır.

Yirminci yüzyılın Modern Alman Edebiyatının öncülerinden biridir. Yaşadığı süre boyunca pek bilinmeyen Kafka yakın arkadaşı olan Max Brod’a öldükten sonra tüm eserlerini yakmasını istemiş, o ise aksini yaparak eserleri yayımlamaya başlamıştır. Franz Kafka, ölümünün ardından tüm dünyanın sevdiği ve tanıdığı bir yazar olmuştur.

Franz Kafka, Türkçeye Değişim veya Dönüşüm olarak çevrilen romanında 20. Yüzyıl sanayi sonrası batı toplumunu ve içinde bulunan yalnızlığını işlemiştir. İki erkek kardeşini çok küçük yaşlarda kaybetmiş, 3 kız kardeşini de Nazi soykırımında kaybetmiştir.

Lise eğitiminin ardından Hukuk okumaya karar veren yazar Kafka 5 yıllık Hukuk eğitinin ardından Albert Weber’in yanında staj yapmış, ceza hukuku alanında ilerleme göstermiştir. 1907 yılında İtalyan bir sigorta şirketinde işe başlayan Franz Kafka, o yıllarda Max Brod ile tanışarak dost olmuştur.

Brod sayesinde edebiyatı seven yazar dönemin ünlü edebiyatçıları ile tanışma fırsatı bulmuştur. Hayatındaki en önemli kişi ve dönüm noktası olan kişi Max Brod olmuştur. 1923 yılında aile baskısından kurtulup yazabilmek için Berlin’e yerleşmiştir.

Ölümünden önce yakın dostu olan Brod’a verdiği birçok eserinin değersiz ve önemsiz olduğunu düşünen Franz Kafka’ın en önemli eserlerinden olan Dönüşüm kitabında babasının hayatında yer ettiği etkiye rastlamak mümkündür.

1917 yılının Ağustos ayında Franz Kafka’nın ağzından bir miktar kan gelir ve hastaneye kaldırılan yazara Akciğer kanseri teşhisi konulur. Hastalığının üzerinden bir yıl geçtikten sonra gribe yakalanan yazar gırtlağına kadar yayılan kanserden dolayı konuşma yetisini kaybetmiştir.

Franz Kafka, 3 Haziran 1924 yılında hayatını kaybeder ve annesi ile babasının bulundukları mezarın yanına defnedilir. Kafka’nın Prag’da yaşadığı ev ise müze haline getirilmiş, 1963 yılında Liblice Şatosunda Kafka için uluslararası konferans düzenlenmiştir bu konferansa ise Roger Garaudy, Ernt Fischer gibi büyük yazarlar katılmıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.