Sıralama seçin
Toplam 18 ürün görüntüleniyor.

Füruzan


29 Ekim 1932 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Füruzan’ın gerçek ismi Feruze Çerçi’dir. Füruzan, ünlü karikatürist Turhan Selçuk ile evlenmiş daha sonra yazılarından kısa bir süre Füruzan Selçuk imzasını kullanmıştır.

Orta öğrenimin yarıda bırakan Füruzan, tiyatro oyunculuğu yapmış, bu süreçten sonra da kendini tamamen edebiyata vermiştir. Edebiyat alanında gezi, tiyatro, çocuk hikayeleri alanlarında eserler yayınlamıştır.

Çağdaş Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Füruzan, 1970’li yılların en çok dikkat çeken üç kadın yazarlarından biri olmuştur. Gülsüm Karamusta ile beraber çektiği “Benim Sinemalarım” isimli filmi Türk sinema tarihinin en başarılı filmlerinden biri olarak tarihe geçmiştir.

Füruzan, Seçilmiş Hikayeler dergisinde ilk hikayesi olan “Olumsuz Hikaye”yi yayınlamıştır. Yazar eserlerini 1960’lı yıllarda vermeye başlamış, o dönemlerin ünlü dergilerinde yazıları yayımlanmıştır. Eserleri birçok dile çevrilen yazarın eserleri sinemaya, tiyatro ve televizyon alanında sahnelenmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.