Sıralama seçin
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

Füsun Akatlı

Eleştirmen, yazar ve akademisyen olan Füsun Akatlı 7 Mayıs 1944 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir.

Lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’nde tamamlayan Akatlı, daha sonra aynı bölümde asistan olarak göreve başlamıştır.

Öğretmen olma ve öğrenci yetiştirme tutkusu ile Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü’ne geçmiş ve burada felsefe üzerine dersler vermiştir.

Metin Altıok ile evlilik yapan Akatlı, bu evliliğinden Zeynep adında bir kız çocuğu dünyaya getirmiştir.

Daha sonra yine aynı bölümde doktorasını tamamlayan Akatlı, akademik hayatını bir kenara bırakarak reklamcılık kariyerine başlamış ve metin yazarlığı yapmıştır. Şehir Tiyatroları kadrosunda yer alan Akatlı, kurumda üst düzey yönetici olarak görev yapmıştır.

Kurucusu olduğu Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde öğrenci yetiştiren Akatlı, üzerine uygulanan baskılar sonucunda burada ki işinden ayrılmıştır.

Yazım hayatına kaldığı yerden devam eden Akatlı, tiyatro eleştirileri ve köşe yazarlığı yapmıştır. Pek çok dergi ve gazetede yazmış olduğu yazıları yayınlanmıştır. Doğuş Üniversitesi İletişim Bilimlerinde bölüm başkanı olarak görev yapmıştır.

Yazmış olduğu eserleri ve yazıları sayesinde Sait Faik Hikaye Armağanı, Simavi Edebiyat Ödülleri ve Cevdet Kudret Ödülleri gibi pek çok ödüle layık görülmüştür.

4 Temmuz 2010 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde hayata gözlerini kapatan Akatlının yayınlanmış olan pek çok eseri bulunmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.