Sıralama seçin
Toplam 275 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 .... 7 8 9

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Rus roman yazarı Dostoyevski, 11 Kasım 1821 yılında Moskova’da dünyaya gelmiştir.

Çocukluğunu sorunlu bir aile ortamında geçiren Dostoyevski, küçük yaşlardayken annesini kaybetmiş ve daha sonra Petersburg’da yer alan Mühendis Okulu’na gitmiştir. Burada eğitim gördüğü sırada babasının da ölüm haberini alan Dostoyevski, hayata daha sıkı tutunarak okulunu başarı ile bitirmiştir.

Daha sonra istihdam bölüğüne girmiş ve burada yapamayınca istifa ederek ayrılmıştır. Ordudan ayrıldıktan kısa bir süre sonra edebiyata yönelen Dostoyevski, yazmış olduğu ilk kitabı İnsancıklar ile adını duyurmuştur. Bu eserinin ardından yazmış olduğu diğer eserlerinde de aynı başarıyı yakalamak isteyen yazar, beklediğini alamayınca umudu kırılmış ve politikaya yönelmiştir.

Dostoyevski, siyasi anlamda devlet aleyhinde ki bir komploya adı karıştığı iddiası ile tutuklanmış ve 10 yıl boyunca hapishanede yatmıştır. Daha sonra diğer mahkumlar ile birlikte affedilen Dostoyevski, cezası dört yıl kürek ve dört yıl adi hapse dönüştürülmüştür.

Cezası bitmeden Sibirya’da ki Omsk Cezaevine gönderilen Dostoyevski, burada geçirdiği dört yılın ardından er rütbesi ile hizmete verilmiştir. Er rütbesi ile bir süre görev yapan Dostoyevski, daha sonra subaylığa terfi etmiştir.

Dostoyevski 1857 yılında Mariya Dmitriyevna İsayeva ile evlenerek dünya evine girmiştir. Görevine devam etmekte olan Dostoyevski, beş yıl boyunca burada çalışıp daha sonra örgür bırakılınca Petersburg’a yerleşmiştir.

Buraya döndükten sonra yazım hayatına devam eden Dostoyevski, Ezilenler ve Ölüler Evinden Anılar adlı eserlerini yayınlamıştır. Dostoyevski kardeşi ile birlikte dergi çıkarmış ve daha sonra hayal ettiği Avrupa seyahatini gerçekleştirmiştir.

Sağlık problemleri yaşayan Dostoyevski, sara nöbetleri geçirmiştir. Kumara olan bağımlılığı yüzünden bir süre de maddi sıkıntı içerisine girmiştir. Bu dönemde çıkarmış olduğu kitabı Yeraltından Notlar, Suç ve Ceza, Kumarbaz ve Budala gibi eserlerini yayınlamıştır.

Dostoyevski, eşinin ölümünün ardından sekreteri ile evlenmiştir. Kumar bağımlılığını bir türlü yenemeyen Dostoyevski, borçlandığı zaman sürekli kumar dünyasına yeniden girerdi. Kızının ölümünün ardından büyük bir yıkım yaşayan Dostoyevski, kendini yeniden eserlerine adamıştır.

Delikanlı, Bir Yazarın Günlüğü ve Karamazov Kardeşler adlı kitaplarını yayınlayan Dostoyevski, bu kitaplarından hayatını boyunca konu edindiği temaları yeniden ele almıştır.

Dünya edebiyatının en çok konuşulan yazarı olan Dostoyevski, bir ciğer kanaması yüzünden yatağa düştü ve 28 Ocak 1881 yılında hayata gözlerini kapamıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.