Sıralama seçin
Toplam 33 ürün görüntüleniyor.
1 2

George Orwell


İngiliz edebiyatının önemli yazarlarından George Orwell, 25 Haziran 1903 yılında Hindistan’da doğmuştur. Yazarın asıl adı Eric Arthur Blair’dir. Döneminde sadece soyluların gittiği Eton Koleji’nde okumuştur.

Daha sonra üniversiteye gitmeyerek Birmanya’da İmparatorluk Polis Okulunda görev yapan George Orwell, buradaki haksızlıklar ve işkenceye dayanamayarak tekrar Avrupa’ya dönerek çeşitli mesleklerde çalışmaya başlamıştır.

Bir süre maddi olarak sıkıntı çeken Orwell, daha sonra çok sevdiği yazar olan Jack London’ın izinden giderek yazar olmaya karar vermiştir. Sade bir üslup ile derin gözlem yeteneğini kullanan yazar roman, deneme ve fabl gibi çeşitli türlerde eserler vermiştir.

George Orwell, İspanya iç savaşında keskin bir nişancı tarafından gırtlağından vurularak ölümden dönmüş, 21 Ocak 1958 yılında Londra’da veremden tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiştir.

George Orwell’ın, 1934 yılında yayımladığı “Burma Günleri” adlı romanı polis teşkilatında yer aldığı zamanlardaki gözlemlerini anlatan otobiyografik eseri olmuştur. 1938 yılında Katalonya’ya Selam adlı eseri yayımlanmıştır. 1945 yılında yayımladığı “Hayvan Çiftliği” adlı eserinde Rusya devrimi ile Stalin’in davaya olan sadaktsizliğini siyasal fabl çerçevesinde ele almış ve bu romanı sayesinde büyük bir üne kavuşmuştur.

Kitap yazarken kendi kurallarını oluşturan George Orwell, önceden kullanılan mecazları kullanmamaya özen göstermiştir. Gereksiz kelimelere yer vermeyen yazar kısa cümleler dururken uzun cümlelerin gereksizliğini belirtmiştir.

Aktif bir anlatım tarzını benimseyen George Orwell, yabancı kelimeler ve bilimsel semboller yerine basit kelimeleri kullanmayı tercih ederek, her yazarın kendine ait kurallarının olması gerektiğini savunmuştur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.