Sıralama seçin
Toplam 100 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4

George Orwell

1984 adlı romanı ve romanda yaratığı Big Brother kavramı ile tanınan George Orwell, 25 Haziran 1903 yılında Hindistan, Motihari’de doğdu. Yazarın asıl adı Eric Arthur Blair’dir ve kendisi İngiliz asıllıdır. Henüz bir yaşındayken annesi balası ile birlikte kendisini İngiltere’ye götürmüş ve Aristokrat bir ortamda büyümesine vesile olmuştur. George Orwell, fazlası ile disiplinli bir Katolik okulu olan St. Cyprians’ta öğrenim gördü. Daha sonra İngiltere’nin eski okullarından biri olan Eton Kolejinde burslu okudu ve mezuniyetinin ardından üniversite eğitimi almak yerine aile geleneğini sürdürmeye karar vererek 1922 yılında İngiliz sömürgesi olan Burma’ya gitti.

Burma’da 1927 yılına kadar İmparatorluk polis teşkilatında görev aldı. Yazarımız memuriyet döneminde tanık olduğu acımasız uygulamalar, emperyalizme karşı geliştirmiş olduğu derin öfkeye katkı sağladı. Yazarın hayatı sonradan yazdıklarını etkileyecek deneyimlerle doludur. Eton Kolejinde okuduğu dönemde öğretmenliğini yapan yazar Aldous Huxley ile tanışan yazar Burma’dan İngiltere’ye tekrar döndüğünde hayalinden koşan bir yazar olma yolunda ilerlemiştir. Jack London’a hayran olan George Orwell, onun izinden giderek 1927 yılını Londra’nın sefil mahallelerinden birinde geçirir. Daha sonra Paris’e iki yıllığına giden yazar sefilliğin ne anlama geldiğini birazda Fransız usulü yaşamaya başlar.

Paris’te yaşadığı dönemde parası çaldırır, aç kalır, bulaşık yıkar aynı zamanda bir tas çorba için kilise kapılarında kuyruğa girmiş ve oldukça zor günler yaşamıştır. Daha fazla dayanacak hali kalmadığında ise evine dönerek ailesine sığınır. Burma’da görmüş olduğu vahşeti, Paris ile Londra’daki fukaralığı kaleme almaya başlar. 1936 yılının sonlarına doğru İspanya’ya giden George Orwell, İspanya İç Savaşı döneminde Adolf Hitler ile Benito Mussolini’nin desteğini alan Francisco Franco’ya karşı savaşacak olan gönüllülere katıldı. Ancak gazete muhabiri olarak izlemeye başladığı İspanya İç Savaşı’nda Cumhuriyetçi milislere katılmıştır. Teğmen rütbesine kadar yükselen yazar bir çatışmada ağır yaralanmış, savaşa dair olan anılarını ise sonrasında Katalonya’ya Selam adlı eserinde kaleme almıştır.

Savaşta cepheye giden yazar keskin bir nişancının attığı mermi ile gırtlağından vurulur. Ölümden kıl payı kurtulan George Orwell cephe gerisine gönderilir. İspanya deneyimden sonra aşırı tutucu bir görüş benimseyen yazar George Orwell BBC’nin Hindistan yayınları bölümünün başına getirildi. 1943 yılında da Tribune gazetesinde edebiyat sayfasını yönetmeye başlamıştır. Yazarın en önemli iki eseri 1945 yılında kaleme aldığı “Hayvan Çiftliği” ve 1949 yılında yazdığı “Bin Dokuz Yüz Seksen Dört” genel olarak totaliter rejimlerin olduğu kadar, bu rejimleri yaratan insani hırsların da yergisi niteliğini taşımaktadır. Yazar derin gözlem yeteneğini sade bir üslup ile birleştirmiş ve ardında on adet kitap ile sayısız makale bırakmış önemli bir yazardır.

George Orwell 1944 yılında en önemli eseri olan ve Rus devrimi ile Josef Stalin’in devrime ihanetini konu edinen siyasal fabl’ı “Hayvan Çiftliği”ni kaleme aldı. Yazarın bu eserinde bir çiftlikte yaşayan bir grup hayvan, kendilerini sömüren insanları yönetimden devirerek eşitlikçi bir toplum kurarlar. Fakat zaman içerisinde aralarında bulunan zeki ve iktidar düşkünü domuzlar, devrimi yolundan saptırarak insanlardan baskıcı ve acımasız diktatörlere dönüşürler. Yazarın ilk başta bastıracak yayıncı bulamadığı bu kitap, 1945 yılında yayımlandığında yazara büyük bir ün ve para kazandırmıştır. Bu kitabından sonra üne kavuşsa ve maddi sıkıntıları sona erse de yoksulluk zamanlarında tutulduğu tüberküloz hastalığı hayatının son yıllarının büyük bir bölümünü hastanelerde geçirmesine neden oldu ve 1950 yılında Londra’da hayatını kaybetti.

İki evlilik yapan George Orwel, ilk eşi 1945 yılında başarısız bir ameliyat sonucunda hayatını kaybetmiş ikinci eşi ile de 1949 yılında evlenmiştir. 21 Ocak 1950 yılında İngiltere, Londra’da 47 yaşında tüberküloz hastalığından hayatını kaybetti. Yazarın çağdaş klasikler arasına giren diğer bir ünlü eseri ise Hayvan Çiftliği olmuştur. Roman 1940’lardaki reel sosyalizm’in eleştirisi niteliğindedir ve dünya edebiyatında yergi türünün başyapıtlarından biri olarak kabul edilmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.